20 јануари

Шаблон:Јануари 201920 јануари е 20-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Во астрологијата - првиот цел ден на хороскопскиот знак водолија. Остануваат 345 денови до крајот на годината (346 во престапна).

Настани:

1265 Првпат е свикан англискиот Парламент со што беше ограничена власта на монархијата.
1327 Високото благородништво го принуди англискиот крал Едвард II да абдицира во корист на синот Едвард III.
1649 Заробениот крал Чарлс I на крајот на граѓанската војна меѓу монархистите и следбениците на парламентот во Англија беше изведен на суд обвинет за предавство, односно за тајни преговори со Шкотите. Наброзо беше осуден на смрт и погубен 10 дена подоцна.
1667 По 13-годишните борби Русија ја порази Полска во војната која изби во 1654 година. По мирен пат во Андрусова, Полска се одрече од Киев, Смоленска и од делови на Украина на левиот брег од реката Днепар.
1921 Прогласен е првиот устав на Турција.
1936 Едвард VIII станал крал на Обединетото Кралство.
1936 Инвазиските италијански фашистички трупи, кои на почетокот на октомври 1935 година без објава на војна упаднаа во Етиопија, презедоа решителна офанзива против етиопските сили, успеаја да го скршат нивниот отпор и да ја колонизираат таа земја.
1936 Пуштена е во сообраќај железничката линија Прилеп - Велес во должина од 86 километри.
1941 Франклин Рузвелт, водач на Демократската партија, по трет пат е избран за претседател на САД. Првиот мандат го презеде во 1932 година, во времето на големата економска криза, а во 1945 година по четврти пат е избран за претседател, што е единствен случај во историјата на САД.
1945 Во Воденско, Егејска Македонија, е формирана Тајната македонска ослободителна револуционерна организација (ТМОРО). Иницијатор, организатор и раководител на организацијата беше Вангел Ајановски - Оче.
1961 Демократот Џон Кенеди е инаугуриран во 43-та година од животот за претседател на САД, како најмлад шеф на државата во американската историја.
1970 По двегодишна пауза, во Варшава продолжија американско-кинеските контакти на ниво на амбасадори.
1981 Републиканецот Роналд Реган, на 70-годишна возраст ја презеде функцијата претседател на државата, станувајќи најстар претседател во американската историја.
1981 По 444 денови во заробеништво, од амбасадата на САД во Техеран беа ослободени 52 американски заложници.
1992 Падот на „Ербас А-230“ јужно од францускиот град Стразбур го преживеаја само девет од вкупно 96 луѓе во авионот.
1996 На изборите во Газа и на Западниот брег, одржани според договорот меѓу Израел и Палестинците, водачот на ПЛО Јасер Арафат стана првиот демократски избран лидер на палестинскиот народ.
2001 Потпрестедателот на Филипините, Глорија Аројо ја презеде должноста шеф на државата, бидејќи филипинскиот Врховен суд пресуди дека сменетиот претседател Џозеф Естрад не може да ја врши оваа функција.
2011 На космодромот Бајконур е лансиран „Електро-Л“ — првиот функционален метеоролошки сателит на Русија.
2017 Доналд Трамп станува 45. претседател на САД со силна народна поддршка.

Родени:

225 Гордијан III — римски цар.
1716 Карлос III — шпански крал.
1775 Андре Мари Ампер — француски физичар и математичар.
1888 Назим Хикмет — турски писател.
1919 Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
1920 Федерико Фелини — италијански режисер.
1921 Телмо Зара — шпански фудбалер.
1945 Владимир Борозанов — македонски кардиолог.
1945 Сабит Кранли — македонски правник.
1946 Дејвид Линч — американски режисер.
1949 Јеран Персон — шведски премиер.
1964 Лубош Кубик — словачки фудбалер.
1976 Анастасија Волочкова — руска балерина.
1976 Пабло Ластрас — шпански велосипедист.
1979 Александар Маленко — поранешен пливач.

Починале:

250 Фабијан — римски папа.
287 Свети Севастијан — христијански маченик.
842 Теофил — византиски император.
1513 Елена Ивановна — полска кралица.
1612 Рудолф IIцар на Светото римско царство.
1666 Ана — француска кралица.
1693 Мустафа Iотомански султан.
1819 Карлос IVшпански крал.
1878 Јани Поповбугарски револуционер.
1904 Фердинанд Манлихеравстриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката.
1983 Гаринча — бразилски фудбалер.
1984 Џони Вајсмилерaмерикански пливач и глумец.
1990 Барбара Стенвик — американска глумица.
1993 Одри Хепбернанглиска глумица од белгиско потекло, балерина, манекенка и хуманитарка.
2000 Славко Јаневски — македонски писател.
2003 Паскал Сотировски — македонски научник.
2014 Клаудио Абадо — италијански диригент.
2012 Ета Џејмс — американска пејачка.
2015 Јован Тофоски — македонски гинеколог, универзитетски професор и министер за здравство.
2018 Џим Родфорд — британски рок-музичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 20 Januarie
Alemannisch: 20. Januar
አማርኛ: 20 January
العربية: 20 يناير
aragonés: 20 de chinero
arpetan: 20 janviér
অসমীয়া: ২০ জানুৱাৰী
asturianu: 20 de xineru
Avañe'ẽ: 20 jasyteĩ
авар: 20 Январ
azərbaycanca: 20 yanvar
تۆرکجه: ۲۰ ژانویه
Bahasa Banjar: 20 Januari
Bân-lâm-gú: 1 goe̍h 20 ji̍t
Basa Banyumasan: 20 Januari
башҡортса: 20 ғинуар
беларуская: 20 студзеня
беларуская (тарашкевіца)‎: 20 студзеня
भोजपुरी: 20 जनवरी
Bikol Central: Enero 20
български: 20 януари
bosanski: 20. januar
brezhoneg: 20 Genver
català: 20 de gener
Чӑвашла: Кăрлач, 20
Cebuano: Enero 20
čeština: 20. leden
Chavacano de Zamboanga: 20 de Enero
Cymraeg: 20 Ionawr
dansk: 20. januar
davvisámegiella: Ođđajagimánu 20.
Deutsch: 20. Januar
ދިވެހިބަސް: ޖެނުއަރީ 20
Ελληνικά: 20 Ιανουαρίου
emiliàn e rumagnòl: 20 ed znèr
English: January 20
español: 20 de enero
Esperanto: 20-a de januaro
estremeñu: 20 eneru
فارسی: ۲۰ ژانویه
Fiji Hindi: 20 January
føroyskt: 20. januar
français: 20 janvier
furlan: 20 di Zenâr
Gaeilge: 20 Eanáir
Gagauz: 20 Büük ay
Gàidhlig: 20 am Faoilleach
贛語: 1月20號
ગુજરાતી: જાન્યુઆરી ૨૦
客家語/Hak-kâ-ngî: 1-ngie̍t 20-ngit
한국어: 1월 20일
հայերեն: Հունվարի 20
हिन्दी: २० जनवरी
hornjoserbsce: 20. januara
hrvatski: 20. siječnja
Bahasa Hulontalo: 20 Januari
Ilokano: Enero 20
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: জানুয়ারী ২০
Bahasa Indonesia: 20 Januari
interlingua: 20 de januario
Interlingue: 20 januar
Ирон: 20 январы
íslenska: 20. janúar
italiano: 20 gennaio
עברית: 20 בינואר
Basa Jawa: 20 Januari
kalaallisut: Jannuaari 20
ಕನ್ನಡ: ಜನವರಿ ೨೦
Kapampangan: Eneru 20
къарачай-малкъар: 20 январь
ქართული: 20 იანვარი
kaszëbsczi: 20 stëcznika
қазақша: 20 қаңтар
Kiswahili: 20 Januari
Kreyòl ayisyen: 20 janvye
Latina: 20 Ianuarii
latviešu: 20. janvāris
Lëtzebuergesch: 20. Januar
лезги: 20 январь
lietuvių: Sausio 20
Limburgs: 20 jannewarie
Livvinkarjala: 20. pakkaskuudu
la .lojban.: pavma'i 20moi
lumbaart: 20 01
magyar: Január 20.
मैथिली: २० जनवरी
Malagasy: 20 Janoary
മലയാളം: ജനുവരി 20
მარგალური: 20 ღურთუთა
مصرى: 20 يناير
مازِرونی: ۲۰ ژانویه
Bahasa Melayu: 20 Januari
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1 nguŏk 20 hô̤
монгол: 1 сарын 20
မြန်မာဘာသာ: ၂၀ ဇန်နဝါရီ
Nāhuatl: 20 icce metztli
Nederlands: 20 januari
Nedersaksies: 20 jannewaori
नेपाली: २० जनवरी
नेपाल भाषा: ज्यानुवरी २०
日本語: 1月20日
Napulitano: 20 'e jennaro
нохчийн: 20 январь
norsk: 20. januar
norsk nynorsk: 20. januar
Nouormand: 20 Janvyi
occitan: 20 de genièr
олык марий: 20 шорыкйол
oʻzbekcha/ўзбекча: 20-yanvar
ਪੰਜਾਬੀ: 20 ਜਨਵਰੀ
پنجابی: 20 جنوری
پښتو: 20 جنوري
Перем Коми: Январ 20’ лун
Plattdüütsch: 20. Januar
polski: 20 stycznia
Ποντιακά: 20 Καλανταρί
português: 20 de janeiro
Ripoarisch: 20. Jannowaa
română: 20 ianuarie
русиньскый: 20. януар
русский: 20 января
саха тыла: Тохсунньу 20
संस्कृतम्: २० जनवरी
Scots: 20 Januar
Seeltersk: 20. Januoar
Sesotho sa Leboa: Pherekgong 20
shqip: 20 janar
sicilianu: 20 di jinnaru
සිංහල: ජනවාරි 20
Simple English: January 20
slovenčina: 20. január
slovenščina: 20. januar
ślůnski: 20 styczńa
српски / srpski: 20. јануар
srpskohrvatski / српскохрватски: 20. 1.
Basa Sunda: 20 Januari
svenska: 20 januari
Tagalog: Enero 20
தமிழ்: சனவரி 20
Taqbaylit: 20 yennayer
татарча/tatarça: 20 гыйнвар
తెలుగు: జనవరి 20
тоҷикӣ: 20 январ
Türkçe: 20 Ocak
Türkmençe: 20 ýanwar
удмурт: 20 толшор
українська: 20 січня
اردو: 20 جنوری
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 20- قەھرىتان
Vahcuengh: 1 nyied 20 hauh
vèneto: 20 de genaro
Tiếng Việt: 20 tháng 1
Volapük: Yanul 20
West-Vlams: 20 januoari
Winaray: Enero 20
吴语: 1月20号
Xitsonga: Sunguti 20
ייִדיש: 20סטן יאנואר
粵語: 1月20號
Zazaki: 20 Çele
Zeêuws: 20 januari
žemaitėška: Sausė 20
中文: 1月20日