2028

< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2028 г.  во други календари
Грегоријански календар 2028
MMXXVIII
Ab urbe condita 2781
Асирски календар 6778
Бахајски календар 184–185
Бенгалски календар 1435
Берберски календар 2978
Будистички календар 2572
Бурмански календар 1390
Византиски календар 7536–7537
Еврејски календар 5788–5789
Ерменски календар 1477
ԹՎ ՌՆՀԷ
Етиопски календар 2020–2021
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 1028–1029
Ирански календар 1406–1407
Исламски календар 1449–1450
Јапонски календар [[Хеисеи|]] 40
(40年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丁未年月日
(4664/4724)
— до —
戊申年月日
(4665/4725)
Коптски календар 1744–1745
Корејски календар 4361
Календар Мингуо Република Кина 117
民國117年
Селевкидски календар 2339–2340
Тајландски сончев календар 2571
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2084–2085
 - Шака самват 1950–1951
 - Кали југа 5129–5130
Француски револуционерен календар CCXXXVICCXXXVII
236–237
Холоценски календар 12028
Џуче-календар 117

2028 ( MMXXVIII) ќе биде престапна година според грегоријанскиот календар. Тоа ќе биде 2028. година од новата ера, 28. од третиот милениум, 28. од 21 век и деветта од 2020-тите.

Други календари

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7536 и 7537 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6778 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5788 и 5789 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2781.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2028. година се протега во 4664 и 4665, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4724 и 4725 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2571. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1449 и 1450 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 2028
العربية: 2028
asturianu: 2028
авар: 2028 сон
Bân-lâm-gú: 2028 nî
भोजपुरी: 2028
català: 2028
čeština: 2028
dansk: 2028
Deutsch: 2028
ཇོང་ཁ: ༢༠༢༨
eesti: 2028
English: 2028
español: 2028
Esperanto: 2028
euskara: 2028
føroyskt: 2028
français: 2028
贛語: 2028年
한국어: 2028년
hrvatski: 2028.
Ilokano: 2028
Bahasa Indonesia: 2028
íslenska: 2028
italiano: 2028
עברית: 2028
къарачай-малкъар: 2028 джыл
ქართული: 2028
қазақша: 2028 жыл
Kiswahili: 2028
Latina: 2028
latviešu: 2028. gads
magyar: 2028
Māori: 2028
მარგალური: 2028
Bahasa Melayu: 2028
Nāhuatl: 2028
Nedersaksies: 2028
नेपाली: सन् २०२८
नेपाल भाषा: सन् २०२८
日本語: 2028年
norsk nynorsk: 2028
ਪੰਜਾਬੀ: 2028
पालि: २०२८
Перем Коми: 2028’ во
română: 2028
Runa Simi: 2028
русский: 2028 год
සිංහල: 2028
Simple English: 2028
slovenčina: 2028
کوردی: ٢٠٢٨
српски / srpski: 2028
srpskohrvatski / српскохрватски: 2028
svenska: 2028
Tagalog: 2028
татарча/tatarça: 2028 ел
ไทย: พ.ศ. 2571
тоҷикӣ: Соли 2028
Türkçe: 2028
Türkmençe: 2028
українська: 2028
اردو: 2028ء
Tiếng Việt: 2028
Winaray: 2028
粵語: 2028年
Zeêuws: 2028
中文: 2028年