2010

< XX век XXI век XXII век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
2010 г.  во други календари
Грегоријански календар 2010
MMX
Ab urbe condita 2763
Асирски календар 6760
Бахајски календар 166–167
Бенгалски календар 1417
Берберски календар 2960
Будистички календар 2554
Бурмански календар 1372
Византиски календар 7518–7519
Еврејски календар 5770–5771
Ерменски календар 1459
ԹՎ ՌՆԾԹ
Етиопски календар 2002–2003
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 1010–1011
Ирански календар 1388–1389
Исламски календар 1431–1432
Јапонски календар [[Хеисеи|]] 22
(22年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 己丑年月日
(4646/4706)
— до —
庚寅年月日
(4647/4707)
Коптски календар 1726–1727
Корејски календар 4343
Календар Мингуо Република Кина 99
民國99年
Селевкидски календар 2321–2322
Тајландски сончев календар 2553
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2066–2067
 - Шака самват 1932–1933
 - Кали југа 5111–5112
Француски револуционерен календар CCXVIIICCXIX
218–219
Холоценски календар 12010
Џуче-календар 99

2010 била десеттата година од третиот милениум и 21 век и прва од 2010-тите.

Обединетите нации, оваа година ја прогласија за Меѓународна година на биодиверзитетот. Годината, исто така е прогласена и за Меѓународна година на младоста.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 2010. година се протега во Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“, додека според второто гледиште, годината трае во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ и Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 2010
Alemannisch: 2010
አማርኛ: 2010 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 2010
العربية: 2010
aragonés: 2010
ܐܪܡܝܐ: 2010
arpetan: 2010
asturianu: 2010
Avañe'ẽ: 2010
авар: 2010 сон
Aymar aru: 2010
azərbaycanca: 2010
বাংলা: ২০১০
Bahasa Banjar: 2010
Bân-lâm-gú: 2010 nî
Basa Banyumasan: 2010
башҡортса: 2010 йыл
беларуская: 2010
беларуская (тарашкевіца)‎: 2010
भोजपुरी: 2010
Bikol Central: 2010
български: 2010
Boarisch: 2010
bosanski: 2010.
brezhoneg: 2010
català: 2010
Чӑвашла: 2010
Cebuano: 2010
čeština: 2010
corsu: 2010
Cymraeg: 2010
dansk: 2010
davvisámegiella: 2010
Deitsch: 2010
Deutsch: 2010
ދިވެހިބަސް: 2010
dolnoserbski: 2010
ཇོང་ཁ: ༢༠༡༠
eesti: 2010
Ελληνικά: 2010
emiliàn e rumagnòl: 2010
English: 2010
эрзянь: 2010 ие
español: 2010
Esperanto: 2010
estremeñu: 2010
euskara: 2010
Fiji Hindi: 2010
føroyskt: 2010
français: 2010
Frysk: 2010
furlan: 2010
Gaeilge: 2010
Gaelg: 2010
Gagauz: 2010
Gàidhlig: 2010
galego: 2010
贛語: 2010年
گیلکی: 2010
客家語/Hak-kâ-ngî: 2010-ngièn
хальмг: 2010 җил
한국어: 2010년
Հայերեն: 2010
हिन्दी: २०१०
hornjoserbsce: 2010
hrvatski: 2010.
Ido: 2010
Ilokano: 2010
Bahasa Indonesia: 2010
interlingua: 2010
Ирон: 2010-æм аз
isiZulu: 2010
íslenska: 2010
italiano: 2010
עברית: 2010
Basa Jawa: 2010
kalaallisut: 2010
ಕನ್ನಡ: ೨೦೧೦
Kapampangan: 2010
къарачай-малкъар: 2010 джыл
ქართული: 2010
kaszëbsczi: 2010
қазақша: 2010 жыл
kernowek: 2010
Kiswahili: 2010
коми: 2010 во
Kreyòl ayisyen: 2010 (almanak gregoryen)
Kurdî: 2010
Кыргызча: 2010
кырык мары: 2010 и
лезги: 2010 йис
Latina: 2010
latviešu: 2010. gads
Lëtzebuergesch: 2010
lietuvių: 2010 m.
Ligure: 2010
Limburgs: 2010
Livvinkarjala: 2010
la .lojban.: 2010moi
lumbaart: 2010
magyar: 2010
मैथिली: २०१०
Malagasy: 2010
മലയാളം: 2010
Māori: 2010
मराठी: इ.स. २०१०
მარგალური: 2010
مصرى: 2010
مازِرونی: ۲۰۱۰ (میلادی)
Bahasa Melayu: 2010
Baso Minangkabau: 2010
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 2010 nièng
мокшень: 2010
монгол: 2010 он
မြန်မာဘာသာ: ၂၀၁၀
Nāhuatl: 2010
Dorerin Naoero: 2010
Nederlands: 2010
Nedersaksies: 2010
नेपाली: सन् २०१०
नेपाल भाषा: सन् २०१०
日本語: 2010年
Napulitano: 2010
нохчийн: 2010 шо
Nordfriisk: 2010
norsk: 2010
norsk nynorsk: 2010
Nouormand: 2010
occitan: 2010
олык марий: 2010
ଓଡ଼ିଆ: ୨୦୧୦
oʻzbekcha/ўзбекча: 2010
ਪੰਜਾਬੀ: 2010
पालि: २०१०
Pangasinan: 2010
پنجابی: 2010
Papiamentu: 2010
ភាសាខ្មែរ: ឆ្នាំ ២០១០
Piemontèis: 2010
Tok Pisin: 2010
Plattdüütsch: 2010
polski: 2010
português: 2010
qırımtatarca: 2010
Ripoarisch: Joohr 2010
română: 2010
Runa Simi: 2010
русиньскый: 2010
русский: 2010 год
саха тыла: 2010
Gagana Samoa: 2010
संस्कृतम्: २०१०
sardu: 2010
Scots: 2010
Seeltersk: 2010
Sesotho sa Leboa: 2010
shqip: 2010
sicilianu: 2010
සිංහල: 2010
Simple English: 2010
slovenčina: 2010
slovenščina: 2010
ślůnski: 2010
Soomaaliga: 2010
کوردی: ٢٠١٠
српски / srpski: 2010
srpskohrvatski / српскохрватски: 2010
suomi: 2010
svenska: 2010
Tagalog: 2010
தமிழ்: 2010
Taqbaylit: 2010
татарча/tatarça: 2010 ел
తెలుగు: 2010
tetun: 2010
ไทย: พ.ศ. 2553
тоҷикӣ: Соли 2010
Türkçe: 2010
Türkmençe: 2010
Twi: 2010
удмурт: 2010 ар
українська: 2010
اردو: 2010ء
vèneto: 2010
Tiếng Việt: 2010
Volapük: 2010
Võro: 2010
walon: 2010
West-Vlams: 2010
Winaray: 2010
ייִדיש: 2010
Yorùbá: 2010
粵語: 2010年
Zazaki: 2010
Zeêuws: 2010
žemaitėška: 2010
中文: 2010年
Kabɩyɛ: 2010