18 април

<<април>>
НПВСЧПС
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

18 април е 108-иот ден во годината според григоријанскиот календар (109-и во престапна година). Остануваат 257 денови до крајот на годината.

Настани:

1506 Осветени се темелите на денешната базилика „Св. Петар“ во Рим.
1941 Втора светска војна: Со одбрение на Нацистичка Германија, единиците на Петтата бугарска армија, со Шестата и со Седмата пешадиска дивизија, ја започнаа воената окупација на Македонија.
1942 Втора светска војна: Американското воздухопловство првпат го бомбардира Токио.
1951 Во Париз, Белгија, Западна Германија, Италија, Луксембург, Холандија и Франција потпишаа Договор за создавање Европска заедница за јаглен и челик.
1954 Гамал Абдел Насер стана премиер и воен гувернер на Египет.
1955 Во индонезискиот град Бандунг започна афроазиска конференција на 29 земји, на која се потврдени принципите на деколонизација и создавање на „третиот свет“.
1980 Јужна Родезија под името Зимбабве стана 50-та независна држава во Африка. За прв претседател е избран Канан Банана.
1991 Со победата против „Барселона“ со резултат 70:65, југословенската екипа „Поп '84“ од Сплит по третпат едноподруго станала европски шампион во кошарка.
1994 Странските хуманитарни организации соопштија дека етничките масакри на припадниците на племињата Хуту и Тутси, за време на кои се убиени околу милион лица, ја зафатиле целата територија на Руанда.
1996 Република Македонија и Република Руанда воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасади.

Родени:

1480 Лукреција Борџија — ќерка на Родриго Борџија.
1590 Ахмед I — отомански султан.
1772 Дејвид Рикардо — англиски економист.
1874 Ивана Брлиќ-Мажураниќ — хрватска писателка.
1917 Фредерикакралица на Грција.
1920 Томо Софрониевски — македонски првоборец и политичар.
1939 Али Хаменеи — ирански политичар.
1940 Владимир Василјев — руски и советски балетан.
1943 Џани Ривера — италијански фудбалер и политичар.
1960 Звездан Цветковиќ — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1960 Гао Лудунг — кинески кајакар.
1969 Румјана Желева — бугарски политичар.
1973 Хаиле Гебреселасие — етиописки атлетичар.
1977 Леополд Стоковски — американски диригент.
1981 Филип Јуричиќ — хрватски глумец.
1981 Максим Иглински — италијански велосипедист.
1981 МИлан Јовановиќ — српски фудбалер.
1983 Лукас Себастијан Аедо — аргентински велосипедист.
1985 Лукаш Фабијански — полски фудбалер.
1986 Јаков Гојун — хрватски ракометар.
1987 Антони Ру — француски велосипедист.
1987 Иван Тричковски — македонски фудбалер.
1987 Метју Андерсон — американски одбојкар.
1989 Бојан Богдановиќ — хрватски кошаркар.
1990 Војчех Шчешни — полски фудбалер.
1995 Дивок Ориги — белгиски фудбалер.

Починале:

1898 Гистав Моро — француски симболистички сликар.
1903 Константин Кирков — македонски револуционер.
1949 Леонард Блумфилд — американски лингвист.
1955 Алберт Ајнштајн — физичар, најистакнат теоретичар на новата епоха во физиката.
2010 Абу Ајуб ал Масри — член на Ал-Каеда.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември
Other Languages
Afrikaans: 18 April
Alemannisch: 18. April
አማርኛ: 18 April
Аҧсшәа: Мшаҧы 18
العربية: 18 أبريل
aragonés: 18 d'abril
arpetan: 18 avril
asturianu: 18 d'abril
Avañe'ẽ: 18 jasyrundy
авар: 18 Апрел
azərbaycanca: 18 aprel
বাংলা: ১৮ এপ্রিল
Bân-lâm-gú: 4 goe̍h 18 ji̍t
Basa Banyumasan: 18 April
башҡортса: 18 апрель
беларуская: 18 красавіка
беларуская (тарашкевіца)‎: 18 красавіка
भोजपुरी: 18 अप्रैल
Bikol Central: Abril 18
български: 18 април
bosanski: 18. april
brezhoneg: 18 Ebrel
català: 18 d'abril
Чӑвашла: Ака, 18
Cebuano: Abril 18
čeština: 18. duben
Cymraeg: 18 Ebrill
dansk: 18. april
davvisámegiella: Cuoŋománu 18.
Deutsch: 18. April
ދިވެހިބަސް: އެޕްރީލް 18
eesti: 18. aprill
Ελληνικά: 18 Απριλίου
emiliàn e rumagnòl: 18 d'avrìl
English: April 18
español: 18 de abril
Esperanto: 18-a de aprilo
estremeñu: 18 abril
euskara: Apirilaren 18
فارسی: ۱۸ آوریل
Fiji Hindi: 18 April
føroyskt: 18. apríl
français: 18 avril
Frysk: 18 april
furlan: 18 di Avrîl
Gaeilge: 18 Aibreán
Gaelg: 18 Averil
Gàidhlig: 18 an Giblean
galego: 18 de abril
贛語: 4月18號
ગુજરાતી: એપ્રિલ ૧૮
客家語/Hak-kâ-ngî: 4-ngie̍t 18-ngit
한국어: 4월 18일
հայերեն: Ապրիլի 18
हिन्दी: १८ अप्रैल
hornjoserbsce: 18. apryla
hrvatski: 18. travnja
Igbo: 18 Eprel
Ilokano: Abril 18
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: এপ্রিল ১৮
Bahasa Indonesia: 18 April
interlingua: 18 de april
Interlingue: 18 april
Ирон: 18 апрелы
íslenska: 18. apríl
italiano: 18 aprile
עברית: 18 באפריל
Basa Jawa: 18 April
kalaallisut: Apriili 18
Kapampangan: Abril 18
ქართული: 18 აპრილი
kaszëbsczi: 18 łżëkwiata
қазақша: 18 сәуір
Kiswahili: 18 Aprili
Kreyòl ayisyen: 18 avril
ລາວ: 18 ເມສາ
Latina: 18 Aprilis
latviešu: 18. aprīlis
Lëtzebuergesch: 18. Abrëll
lietuvių: Balandžio 18
Limburgs: 18 april
Livvinkarjala: 18. sulakuudu
la .lojban.: vonma'i 18moi
lumbaart: 18 04
magyar: Április 18.
मैथिली: १८ अप्रैल
Malagasy: 18 Aprily
മലയാളം: ഏപ്രിൽ 18
मराठी: एप्रिल १८
მარგალური: 18 პირელი
مصرى: 18 ابريل
Bahasa Melayu: 18 April
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 4 nguŏk 18 hô̤
монгол: 4 сарын 18
မြန်မာဘာသာ: ၁၈ ဧပြီ
Nāhuatl: Tlanāuhti 18
Nederlands: 18 april
Nedersaksies: 18 april
नेपाली: १८ अप्रिल
नेपाल भाषा: अप्रिल १८
日本語: 4月18日
Napulitano: 18 'e abbrile
нохчийн: 18 апрель
norsk: 18. april
norsk nynorsk: 18. april
Nouormand: 18 Avri
Novial: 18 de aprile
occitan: 18 d'abril
олык марий: 18 вӱдшор
ଓଡ଼ିଆ: ୧୮ ଅପ୍ରେଲ
oʻzbekcha/ўзбекча: 18-aprel
ਪੰਜਾਬੀ: 18 ਅਪ੍ਰੈਲ
پنجابی: 18 اپریل
پښتو: 18 اپرېل
Перем Коми: Апрель 18’ лун
Plattdüütsch: 18. April
polski: 18 kwietnia
português: 18 de abril
Ripoarisch: 18. Apprill
română: 18 aprilie
русиньскый: 18. апріль
русский: 18 апреля
саха тыла: Муус устар 18
संस्कृतम्: १८ अप्रैल
Scots: 18 Aprile
Sesotho sa Leboa: Moranang 18
shqip: 18 Prill
sicilianu: 18 di aprili
Simple English: April 18
slovenčina: 18. apríl
slovenščina: 18. april
ślůnski: 18 kwjetńa
Soomaaliga: 18 Abriil
کوردی: ١٨ی نیسان
српски / srpski: 18. април
srpskohrvatski / српскохрватски: 18. 4.
Basa Sunda: 18 April
svenska: 18 april
Tagalog: Abril 18
தமிழ்: ஏப்ரல் 18
Taqbaylit: 18 yebrir
татарча/tatarça: 18 апрель
తెలుగు: ఏప్రిల్ 18
тоҷикӣ: 18 апрел
Türkçe: 18 Nisan
Türkmençe: 18 aprel
удмурт: 18 оштолэзь
українська: 18 квітня
اردو: 18 اپریل
ئۇيغۇرچە / Uyghurche: 18- ئۈمىد
Vahcuengh: 4 nyied 18 hauh
vèneto: 18 de apriłe
Tiếng Việt: 18 tháng 4
Volapük: Prilul 18
walon: 18 d' avri
West-Vlams: 18 april
Winaray: Abril 18
ייִדיש: 18טן אפריל
Yorùbá: 18 April
粵語: 4月18號
Zazaki: 18 Nisane
Zeêuws: 18 april
žemaitėška: Balondė 18
中文: 4月18日
Bahasa Hulontalo: 18 April