17 век

< 16 век17 век18 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900

17 век бил век кој траел од 1 јануари 1601 до 31 декември 1700 година, според Грегоријанскиот календар. Тој спаѓа во раниот модерен период во Европа и на тој континент (чие влијание врз светот започнало да се зголемува) се карактеризира со барокното културно движење, Холандската Златна Доба, владеењето на Луј XIV, Научната револуција, а според некои историчари, и Општата криза. Најголеми воени конфликти биле Триесетгодишната војна[1], Големата турска војна и Холандско-португалската војна. Во текот на овој период, исто така започнала интензивната европската колонизација на Америка, вклучително и експлоатацијата на сребрените депозити, што резултирало со зголемување на инфлацијата[2].

Основан е градот Нов Амстердам во 1664 година. Под британска управа, градот бил преименуван како Њујорк.
Мијамото Мусаши, јапонски самурајски воин
Сцена од лед, Холандска Република, прва половина на 17 век
Персискиот амбасадор за време на неговото влегување во Краков за свадбените церемонии на кралот Сигизмунд III во 1605 година
Католичкиот генерал Албрехт Валенштајн
Рене Декарт со кралицата Кристина Шведска.
Битката кај Нердлинген резултира со католичка победа
Карта на Европа во 1648 година
Богдан Хмелницки (лево) со Тугај-беј (десно)
Кримски Татари против силите на Полска

Во исламскиот свет, силата на Османлиите, Сефевидите и Могулите се зголемила. Во Индија Маратите доминирале на политичката сцена од средината од 17 век до почетокот на 19 век. Во Јапонија, Токугава Ијејасу го основал Шогунат Токугава на почетокот на векот, започнувајќи го периодот Едо. Во Кина, династијата Минг на колапсот била оспорена од серија освојувања предводени од манџурискиот војвода Нурхаки.

Во европската политика доминирало Кралство Франција од Луј XIV, каде што кралската власт била зацврстена. Полуфеодалниот територијален француски благородник бил ослабен и потчинет на моќта на апсолутна монархија преку реинвенција на Версајската палата. Луј XIV ги проширил границите на Франција. Во текот на овој век англискиот монарх станал симболична фигура, а Парламентот бил доминантна сила во владата.

Other Languages
Afrikaans: 17de eeu
Alemannisch: 17. Jahrhundert
العربية: القرن 17
aragonés: Sieglo XVII
asturianu: Sieglu XVII
azərbaycanca: XVII əsr
تۆرکجه: ۱۷. یوز ایل
Bân-lâm-gú: 17 sè-kí
Basa Banyumasan: Abad kaping-17
башҡортса: XVII быуат
беларуская: XVII стагоддзе
беларуская (тарашкевіца)‎: XVII стагодзьдзе
български: 17 век
bosanski: 17. vijek
brezhoneg: XVIIvet kantved
català: Segle XVII
Чӑвашла: XVII ĕмĕр
čeština: 17. století
Cymraeg: 17eg ganrif
davvisámegiella: 1600-lohku (jahkečuohti)
eesti: 17. sajand
Ελληνικά: 17ος αιώνας
emiliàn e rumagnòl: XVII sécol
English: 17th century
эрзянь: XVII пинге
español: Siglo XVII
Esperanto: 17-a jarcento
estremeñu: Sigru XVII
euskara: XVII. mendea
Fiji Hindi: 17th century
føroyskt: 17. øld
français: XVIIe siècle
Frysk: 17e iuw
Gaeilge: 17ú haois
Gaelg: 17oo eash
Gàidhlig: 17mh Linn
galego: Século XVII
贛語: 17世紀
한국어: 17세기
հայերեն: 17-րդ դար
hrvatski: 17. stoljeće
Bahasa Indonesia: Abad ke-17
interlingua: Seculo 17
Ирон: XVII æнус
íslenska: 17. öldin
italiano: XVII secolo
עברית: המאה ה-17
Basa Jawa: Abad ping 17
ქართული: XVII საუკუნე
қазақша: XVII ғасыр
Kiswahili: Karne ya 17
Latina: Saeculum 17
latviešu: 17. gadsimts
Lëtzebuergesch: 17. Joerhonnert
лезги: XVII виш йис
lietuvių: XVII amžius
Ligure: XVII secolo
Limburgs: Zeventiende iew
Lingua Franca Nova: Sentenio 17
lumbaart: Sécul XVII
magyar: 17. század
Malti: Seklu XVII
Māori: Rautau 17
მარგალური: XVII ოშწანურა
Bahasa Melayu: Abad ke-17
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 17 sié-gī
монгол: 17-р зуун
မြန်မာဘာသာ: ၁၇ ရာစုနှစ်
Nederlands: 17e eeuw
Nedersaksies: 17e eeuw
日本語: 17世紀
Napulitano: XVII seculo
нохчийн: XVII бӀешо
Nordfriisk: 17. juarhunert
norsk nynorsk: 1600-talet
Nouormand: XVIIe s.
Novial: 17esmi sekle
occitan: Sègle XVII
олык марий: XVII курым
oʻzbekcha/ўзбекча: XVII asr
Plattdüütsch: 17. Johrhunnert
polski: XVII wiek
português: Século XVII
русиньскый: XVII. стороча
русский: XVII век
саха тыла: XVII үйэ
Seeltersk: 17. Jierhunnert
Sesotho sa Leboa: Ngwagakgolo 17
sicilianu: Sèculu XVII
Simple English: 17th century
slovenčina: 17. storočie
slovenščina: 17. stoletje
српски / srpski: 17. век
srpskohrvatski / српскохрватски: 17. vijek
Basa Sunda: Abad ka-17
suomi: 1600-luku
svenska: 1600-talet
татарча/tatarça: XVII гасыр
Türkçe: 17. yüzyıl
Türkmençe: 17-nji asyr
українська: XVII століття
vèneto: XVII secoło
Tiếng Việt: Thế kỷ 17
吴语: 17世纪
ייִדיש: 17טער י"ה
粵語: 17世紀
žemaitėška: XVII omžios
中文: 17世纪