1692

< 16 век17 век18 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
1692 г.  во други календари
Грегоријански календар1692
MDCXCII
Ab urbe condita2445
Асирски календар6442
Бахајски календар-152–-151
Бенгалски календар1099
Берберски календар2642
Будистички календар2236
Бурмански календар1054
Византиски календар7200–7201
Еврејски календар5452–5453
Ерменски календар1141
ԹՎ ՌՃԽԱ
Етиопски календар1684–1685
Игбо-календар
 - Нри-Игбо692–693
Ирански календар1070–1071
Исламски календар1103–1104
Јапонски календар[[Генроку|]] 5
(5年)
Јулијански календарГрегоријански минус 10 дена
Кинески календар辛未年月日
(4328/4388)
— до —
壬申年月日
(4329/4389)
Коптски календар1408–1409
Корејски календар4025
Календар Мингуо220 пред РК
民前220年
Селевкидски календар2003–2004
Тајландски сончев календар2235
Хиндуистички календари
 - Викрам самват1748–1749
 - Шака самват1614–1615
 - Кали југа4793–4794
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -100Грешка во Lua: Неважечки број -99
-100–-99
Холоценски календар11692
Џуче-календарнема (пред 1912)

1692 (MDCXCII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1692. година од новата ера, 692. од вториот милениум, 92. од 17 век и трета од 1690-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7200 и 7201 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6442 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5452 и 5453 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2445.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1692. година се протега во 4328 и 4329, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4388 и 4389 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2235. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1103 и 1104 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 1692
Alemannisch: 1692
አማርኛ: 1692 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 1692
العربية: 1692
aragonés: 1692
asturianu: 1692
azərbaycanca: 1692
বাংলা: ১৬৯২
Bân-lâm-gú: 1692 nî
Basa Banyumasan: 1692
беларуская: 1692
беларуская (тарашкевіца)‎: 1692
भोजपुरी: 1692
Bikol Central: 1692
български: 1692
Boarisch: 1692
bosanski: 1692.
brezhoneg: 1692
català: 1692
Чӑвашла: 1692
Cebuano: 1692
čeština: 1692
Cymraeg: 1692
dansk: 1692
davvisámegiella: 1692
Deutsch: 1692
eesti: 1692
Ελληνικά: 1692
emiliàn e rumagnòl: 1692
English: 1692
эрзянь: 1692 ие
español: 1692
Esperanto: 1692
euskara: 1692
føroyskt: 1692
français: 1692
Frysk: 1692
Gaeilge: 1692
Gàidhlig: 1692
galego: 1692
贛語: 1692年
한국어: 1692년
Հայերեն: 1692
हिन्दी: १६९२
hornjoserbsce: 1692
hrvatski: 1692.
Ido: 1692
Ilokano: 1692
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১৬৯২
Bahasa Indonesia: 1692
interlingua: 1692
Ирон: 1692-æм аз
íslenska: 1692
italiano: 1692
עברית: 1692
Basa Jawa: 1692
къарачай-малкъар: 1692 джыл
ქართული: 1692
kaszëbsczi: 1692
қазақша: 1692 жыл
Kiswahili: 1692
Kreyòl ayisyen: 1692 (almanak gregoryen)
kurdî: 1692
Кыргызча: 1692
кырык мары: 1692 и
Latina: 1692
latviešu: 1692. gads
Lëtzebuergesch: 1692
lietuvių: 1692 m.
lumbaart: 1692
magyar: 1692
मैथिली: १६९२
Malagasy: 1692
Māori: 1692
मराठी: इ.स. १६९२
მარგალური: 1692
Bahasa Melayu: 1692
Baso Minangkabau: 1692
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1692 nièng
မြန်မာဘာသာ: ၁၆၉၂
Nāhuatl: 1692
Nederlands: 1692
नेपाली: सन् १६९२
नेपाल भाषा: सन् १६९२
日本語: 1692年
Napulitano: 1692
Nordfriisk: 1692
norsk: 1692
norsk nynorsk: 1692
Nouormand: 1692
occitan: 1692
олык марий: 1692
ଓଡ଼ିଆ: ୧୬୯୨
oʻzbekcha/ўзбекча: 1692
ਪੰਜਾਬੀ: 1692
पालि: १६९२
پنجابی: 1692
Plattdüütsch: 1692
polski: 1692
português: 1692
qırımtatarca: 1692
română: 1692
Runa Simi: 1692
русиньскый: 1692
русский: 1692 год
саха тыла: 1692
संस्कृतम्: १६९२
Scots: 1692
Sesotho sa Leboa: 1692
shqip: 1692
sicilianu: 1692
Simple English: 1692
سنڌي: 1692ع
slovenčina: 1692
slovenščina: 1692
کوردی: ١٦٩٢
српски / srpski: 1692
srpskohrvatski / српскохрватски: 1692
Basa Sunda: 1692
suomi: 1692
svenska: 1692
Tagalog: 1692
தமிழ்: 1692
татарча/tatarça: 1692 ел
ไทย: พ.ศ. 2235
тоҷикӣ: Соли 1692
Türkçe: 1692
Türkmençe: 1692
українська: 1692
اردو: 1692ء
vèneto: 1692
Tiếng Việt: 1692
Volapük: 1692
West-Vlams: 1692
Winaray: 1692
ייִדיש: 1692
Yorùbá: 1692
粵語: 1692年
中文: 1692年