1505

< 15 век16 век17 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
1505 г.  во други календари
Грегоријански календар1505
MDV
Ab urbe condita2258
Асирски календар6255
Бахајски календар-339–-338
Бенгалски календар912
Берберски календар2455
Будистички календар2049
Бурмански календар867
Византиски календар7013–7014
Еврејски календар5265–5266
Ерменски календар954
ԹՎ ՋԾԴ
Етиопски календар1497–1498
Игбо-календар
 - Нри-Игбо505–506
Ирански календар883–884
Исламски календар910–911
Јапонски календар[[Еишо (период Муромачи)|]] 2
(2年)
Јулијански календар1505    MDV
Кинески календар甲子年月日
(4141/4201)
— до —
乙丑年月日
(4142/4202)
Коптски календар1221–1222
Корејски календар3838
Календар Мингуо407 пред РК
民前407年
Селевкидски календар1816–1817
Тајландски сончев календар2048
Хиндуистички календари
 - Викрам самват1561–1562
 - Шака самват1427–1428
 - Кали југа4606–4607
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -287Грешка во Lua: Неважечки број -286
-287–-286
Холоценски календар11505
Џуче-календарнема (пред 1912)

1505 (MDV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1505. година од новата ера, 505. од вториот милениум, 5. од 16 век и шеста од 1500-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7013 и 7014 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6255 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5265 и 5266 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2258.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1505. година се протега во 4141 и 4142, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4201 и 4202 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2048. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 910 и 911 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 1505
Alemannisch: 1505
አማርኛ: 1505 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 1505
العربية: 1505
aragonés: 1505
asturianu: 1505
azərbaycanca: 1505
বাংলা: ১৫০৫
Bân-lâm-gú: 1505 nî
Basa Banyumasan: 1505
беларуская: 1505
беларуская (тарашкевіца)‎: 1505
भोजपुरी: 1505
Bikol Central: 1505
български: 1505
Boarisch: 1505
bosanski: 1505.
brezhoneg: 1505
català: 1505
Чӑвашла: 1505
Cebuano: 1505
čeština: 1505
Cymraeg: 1505
dansk: 1505
davvisámegiella: 1505
Deutsch: 1505
eesti: 1505
Ελληνικά: 1505
emiliàn e rumagnòl: 1505
English: 1505
español: 1505
Esperanto: 1505
euskara: 1505
føroyskt: 1505
français: 1505
Frysk: 1505
Gaeilge: 1505
Gàidhlig: 1505
galego: 1505
贛語: 1505年
한국어: 1505년
Հայերեն: 1505
हिन्दी: १५०५
hrvatski: 1505.
Ido: 1505
Ilokano: 1505
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১৫০৫
Bahasa Indonesia: 1505
interlingua: 1505
Ирон: 1505-æм аз
íslenska: 1505
italiano: 1505
עברית: 1505
Basa Jawa: 1505
къарачай-малкъар: 1505 джыл
ქართული: 1505
қазақша: 1505 жыл
Kiswahili: 1505
Kreyòl ayisyen: 1505 (almanak jilyen)
Кыргызча: 1505
кырык мары: 1505 и
Latina: 1505
latviešu: 1505. gads
Lëtzebuergesch: 1505
lietuvių: 1505 m.
lumbaart: 1505
magyar: 1505
मैथिली: १५०५
Malagasy: 1505
Māori: 1505
मराठी: इ.स. १५०५
მარგალური: 1505
Bahasa Melayu: 1505
Baso Minangkabau: 1505
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1505 nièng
မြန်မာဘာသာ: ၁၅၀၅
Nāhuatl: 1505
Nederlands: 1505
नेपाली: १५०५
नेपाल भाषा: सन् १५०५
日本語: 1505年
Napulitano: 1505
Nordfriisk: 1505
norsk: 1505
norsk nynorsk: 1505
Nouormand: 1505
occitan: 1505
олык марий: 1505
ଓଡ଼ିଆ: ୧୫୦୫
oʻzbekcha/ўзбекча: 1505
ਪੰਜਾਬੀ: 1505
पालि: १५०५
پنجابی: 1505
Plattdüütsch: 1505
polski: 1505
português: 1505
qırımtatarca: 1505
Ripoarisch: Joohr 1505
română: 1505
Runa Simi: 1505
русиньскый: 1505
русский: 1505 год
саха тыла: 1505
संस्कृतम्: १५०५
Sesotho sa Leboa: 1505
shqip: 1505
sicilianu: 1505
Simple English: 1505
سنڌي: 1505ع
slovenčina: 1505
slovenščina: 1505
کوردی: ١٥٠٥
српски / srpski: 1505
srpskohrvatski / српскохрватски: 1505
Basa Sunda: 1505
suomi: 1505
svenska: 1505
Tagalog: 1505
தமிழ்: 1505
татарча/tatarça: 1505 ел
ไทย: พ.ศ. 2048
тоҷикӣ: Соли 1505
Türkçe: 1505
Türkmençe: 1505
українська: 1505
اردو: 1505ء
vèneto: 1505
Tiếng Việt: 1505
Volapük: 1505
West-Vlams: 1505
Winaray: 1505
ייִדיש: 1505
Yorùbá: 1505
粵語: 1505年
中文: 1505年
ГӀалгӀай: 1505 шу