142

< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
142 г.  во други календари
Грегоријански календар 142
CXLII
Ab urbe condita 895
Асирски календар 4892
Бахајски календар -1702–-1701
Бенгалски календар -451
Берберски календар 1092
Будистички календар 686
Бурмански календар -496
Византиски календар 5650–5651
Еврејски календар 3902–3903
Ерменски календар нема
Етиопски календар 134–135
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -858–-857
Ирански календар 480 п.с. – 479 п.с.
Исламски календар 495 пред хиџра – 494 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 142    CXLII
Кинески календар 辛巳年月日
(2778/2838)
— до —
壬午年月日
(2779/2839)
Коптски календар -142–-141
Корејски календар 2475
Календар Мингуо 1770 пред РК
民前1770年
Селевкидски календар 453–454
Тајландски сончев календар 685
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 198–199
 - Шака самват 64–65
 - Кали југа 3243–3244
Француски револуционерен календар
-1650–-1649
Холоценски календар 10142
Џуче-календар нема (пред 1912)

142 ( CXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 142. година од новата ера, 142. од првиот милениум, 42. од 2 век и трета од 140-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5650 и 5651 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4892 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3902 и 3903 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 895.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 142. година се протега во 2778 и 2779, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2838 и 2839 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 685. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 495 и 494 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 142
አማርኛ: 142 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 142
العربية: 142
aragonés: 142
asturianu: 142
azərbaycanca: 142
বাংলা: ১৪২
Bân-lâm-gú: 142 nî
Basa Banyumasan: 142
беларуская: 142
беларуская (тарашкевіца)‎: 142
भोजपुरी: 142
български: 142
Boarisch: 142
bosanski: 142.
brezhoneg: 142
català: 142
Чӑвашла: 142
Cebuano: 142
čeština: 142
Cymraeg: 142
dansk: 142
Deutsch: 142
eesti: 142
Ελληνικά: 142
emiliàn e rumagnòl: 142
English: 142
español: 142
Esperanto: 142
euskara: 142
føroyskt: 142
français: 142
Frysk: 142
Gaeilge: 142
Gàidhlig: 142
galego: 142
贛語: 142年
한국어: 142년
Հայերեն: 142
hrvatski: 142.
Ido: 142
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১৪২
Ирон: 142-æм аз
italiano: 142
עברית: 142
Basa Jawa: 142
ქართული: 142
қазақша: 142 жыл
Kiswahili: 142
Kreyòl ayisyen: 142 (almanak jilyen)
Кыргызча: 142
кырык мары: 142 и
Latina: 142
Lëtzebuergesch: 142
lietuvių: 142 m.
lumbaart: 142
magyar: 142
Malagasy: 142
मराठी: इ.स. १४२
მარგალური: 142
Bahasa Melayu: 142
Baso Minangkabau: 142
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 142 nièng
Nāhuatl: 142
Nederlands: 142
Nedersaksies: 142
नेपाल भाषा: सन् १४२
日本語: 142年
Napulitano: 142
norsk: 142
norsk nynorsk: 142
occitan: 142
олык марий: 142
ଓଡ଼ିଆ: ୧୪୨
oʻzbekcha/ўзбекча: 142
ਪੰਜਾਬੀ: ੧੪੨
पालि: १४२
پنجابی: 142
Plattdüütsch: 142
polski: 142
português: 142
qırımtatarca: 142
română: 142
Runa Simi: 142
русиньскый: 142
русский: 142 год
саха тыла: 142
संस्कृतम्: १४२
Sesotho sa Leboa: 142
shqip: 142
sicilianu: 142
සිංහල: 142
سنڌي: 142ع
slovenčina: 142
slovenščina: 142
Sranantongo: 142
српски / srpski: 142
srpskohrvatski / српскохрватски: 142
Basa Sunda: 142
suomi: 142
svenska: 142
Tagalog: 142
татарча/tatarça: 142 ел
ไทย: พ.ศ. 685
тоҷикӣ: Соли 142
Türkçe: 142
Türkmençe: 142
українська: 142
اردو: 142ء
vèneto: 142
Tiếng Việt: 142
Volapük: 142
Winaray: 142
Yorùbá: 142
粵語: 142年
中文: 142年