135

< 1 век 2 век 3 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
135 г.  во други календари
Грегоријански календар 135
CXXXV
Ab urbe condita 888
Асирски календар 4885
Бахајски календар -1709–-1708
Бенгалски календар -458
Берберски календар 1085
Будистички календар 679
Бурмански календар -503
Византиски календар 5643–5644
Еврејски календар 3895–3896
Ерменски календар нема
Етиопски календар 127–128
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -865–-864
Ирански календар 487 п.с. – 486 п.с.
Исламски календар 502 пред хиџра – 501 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 135    CXXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(2771/2831)
— до —
乙亥年月日
(2772/2832)
Коптски календар -149–-148
Корејски календар 2468
Календар Мингуо 1777 пред РК
民前1777年
Селевкидски календар 446–447
Тајландски сончев календар 678
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 191–192
 - Шака самват 57–58
 - Кали југа 3236–3237
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -1657Грешка во Lua: Неважечки број -1656
-1657–-1656
Холоценски календар 10135
Џуче-календар нема (пред 1912)

135 ( CXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 135. година од новата ера, 135. од првиот милениум, 35. од 2 век и шеста од 130-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5643 и 5644 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4885 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3895 и 3896 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 888.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 135. година се протега во 2771 и 2772, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2831 и 2832 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 678. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 502 и 501 година пред хиџра.

Other Languages
Afrikaans: 135
አማርኛ: 135 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 135
العربية: 135
aragonés: 135
asturianu: 135
azərbaycanca: 135
বাংলা: ১৩৫
Bân-lâm-gú: 135 nî
Basa Banyumasan: 135
беларуская: 135
беларуская (тарашкевіца)‎: 135
भोजपुरी: 135
български: 135
Boarisch: 135
bosanski: 135.
brezhoneg: 135
català: 135
Чӑвашла: 135
Cebuano: 135
čeština: 135
Cymraeg: 135
dansk: 135
Deutsch: 135
eesti: 135
Ελληνικά: 135
emiliàn e rumagnòl: 135
English: 135
español: 135
Esperanto: 135
euskara: 135
føroyskt: 135
français: 135
Frysk: 135
Gaeilge: 135
Gàidhlig: 135
galego: 135
贛語: 135年
한국어: 135년
Հայերեն: 135
hrvatski: 135.
Ido: 135
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১৩৫
Ирон: 135-æм аз
íslenska: 135
italiano: 135
עברית: 135
Basa Jawa: 135
ქართული: 135
қазақша: 135 жыл
Kiswahili: 135
Kreyòl ayisyen: 135 (almanak jilyen)
Кыргызча: 135
кырык мары: 135 и
Latina: 135
latviešu: 135. gads
Lëtzebuergesch: 135
lietuvių: 135 m.
lumbaart: 135
magyar: 135
Malagasy: 135
मराठी: इ.स. १३५
მარგალური: 135
Bahasa Melayu: 135
Baso Minangkabau: 135
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 135 nièng
Nāhuatl: 135
Nederlands: 135
Nedersaksies: 135
नेपाल भाषा: सन् १३५
日本語: 135年
Napulitano: 135
norsk: 135
norsk nynorsk: 135
occitan: 135
олык марий: 135
ଓଡ଼ିଆ: ୧୩୫
oʻzbekcha/ўзбекча: 135
ਪੰਜਾਬੀ: ੧੩੫
पालि: १३५
پنجابی: 135
Plattdüütsch: 135
polski: 135
português: 135
qırımtatarca: 135
română: 135
Runa Simi: 135
русиньскый: 135
русский: 135 год
саха тыла: 135
संस्कृतम्: १३५
Sesotho sa Leboa: 135
shqip: 135
සිංහල: 135
سنڌي: 135ع
slovenčina: 135
slovenščina: 135
Sranantongo: 135
српски / srpski: 135
srpskohrvatski / српскохрватски: 135
Basa Sunda: 135
suomi: 135
svenska: 135
Tagalog: 135
татарча/tatarça: 135 ел
ไทย: พ.ศ. 678
тоҷикӣ: Соли 135
Türkçe: 135
Türkmençe: 135
українська: 135
اردو: 135ء
vèneto: 135
Tiếng Việt: 135
Volapük: 135
Winaray: 135
Yorùbá: 135
粵語: 135年
中文: 135年