1281

< 12 век 13 век 14 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1281 г.  во други календари
Грегоријански календар 1281
MCCLXXXI
Ab urbe condita 2034
Асирски календар 6031
Бахајски календар -563–-562
Бенгалски календар 688
Берберски календар 2231
Будистички календар 1825
Бурмански календар 643
Византиски календар 6789–6790
Еврејски календар 5041–5042
Ерменски календар 730
ԹՎ ՉԼ
Етиопски календар 1273–1274
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 281–282
Ирански календар 659–660
Исламски календар 679–680
Јапонски календар
Јулијански календар 1281    MCCLXXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3917/3977)
— до —
辛巳年月日
(3918/3978)
Коптски календар 997–998
Корејски календар 3614
Календар Мингуо 631 пред РК
民前631年
Селевкидски календар 1592–1593
Тајландски сончев календар 1824
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1337–1338
 - Шака самват 1203–1204
 - Кали југа 4382–4383
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -511Грешка во Lua: Неважечки број -510
-511–-510
Холоценски календар 11281
Џуче-календар нема (пред 1912)

1281 ( MCCLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1281. година од новата ера, 281. од вториот милениум, 81. од 13 век и втора од 1280-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6789 и 6790 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6031 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5041 и 5042 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2034.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1281. година се протега во 3917 и 3918, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3977 и 3978 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1824. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 679 и 680 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 1281
አማርኛ: 1281 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 1281
العربية: 1281
aragonés: 1281
asturianu: 1281
azərbaycanca: 1281
বাংলা: ১২৮১
Bân-lâm-gú: 1281 nî
Basa Banyumasan: 1281
беларуская: 1281
беларуская (тарашкевіца)‎: 1281
भोजपुरी: 1281
български: 1281
Boarisch: 1281
bosanski: 1281.
brezhoneg: 1281
català: 1281
Чӑвашла: 1281
Cebuano: 1281
čeština: 1281
Cymraeg: 1281
dansk: 1281
davvisámegiella: 1281
Deutsch: 1281
eesti: 1281
Ελληνικά: 1281
emiliàn e rumagnòl: 1281
English: 1281
español: 1281
Esperanto: 1281
euskara: 1281
føroyskt: 1281
français: 1281
Frysk: 1281
Gaeilge: 1281
Gàidhlig: 1281
galego: 1281
贛語: 1281年
한국어: 1281년
Հայերեն: 1281
हिन्दी: १२८१
hrvatski: 1281.
Ido: 1281
Ilokano: 1281
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১২৮১
Bahasa Indonesia: 1281
Ирон: 1281-æм аз
íslenska: 1281
italiano: 1281
עברית: 1281
Basa Jawa: 1281
ქართული: 1281
қазақша: 1281 жыл
Kiswahili: 1281
Kreyòl ayisyen: 1281 (almanak jilyen)
Кыргызча: 1281
кырык мары: 1281 и
Latina: 1281
latviešu: 1281. gads
Lëtzebuergesch: 1281
lietuvių: 1281 m.
lumbaart: 1281
magyar: 1281
Malagasy: 1281
Māori: 1281
मराठी: इ.स. १२८१
მარგალური: 1281
Bahasa Melayu: 1281
Baso Minangkabau: 1281
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1281 nièng
မြန်မာဘာသာ: ၁၂၈၁
Nāhuatl: 1281
Nederlands: 1281
नेपाल भाषा: सन् १२८१
日本語: 1281年
Napulitano: 1281
нохчийн: 1281 шо
norsk: 1281
norsk nynorsk: 1281
Nouormand: 1281
occitan: 1281
олык марий: 1281
ଓଡ଼ିଆ: ୧୨୮୧
oʻzbekcha/ўзбекча: 1281
पालि: १२८१
پنجابی: 1281
Plattdüütsch: 1281
polski: 1281
português: 1281
qırımtatarca: 1281
română: 1281
Runa Simi: 1281
русиньскый: 1281
русский: 1281 год
саха тыла: 1281
संस्कृतम्: १२८१
Sesotho sa Leboa: 1281
shqip: 1281
sicilianu: 1281
Simple English: 1281
سنڌي: 1281ع
slovenčina: 1281
slovenščina: 1281
српски / srpski: 1281
srpskohrvatski / српскохрватски: 1281
Basa Sunda: 1281
suomi: 1281
svenska: 1281
Tagalog: 1281
татарча/tatarça: 1281 ел
ไทย: พ.ศ. 1824
тоҷикӣ: Соли 1281
Türkçe: 1281
Türkmençe: 1281
українська: 1281
اردو: 1281ء
vèneto: 1281
Tiếng Việt: 1281
Volapük: 1281
walon: 1281
Winaray: 1281
Yorùbá: 1281
粵語: 1281年
中文: 1281年