1227

< 12 век13 век14 век >
01020304050607080910
11121314151617181920
21222324252627282930
31323334353637383940
41424344454647484950
51525354555657585960
61626364656667686970
71727374757677787980
81828384858687888990
91929394959697989900
1227 г.  во други календари
Грегоријански календар1227
MCCXXVII
Ab urbe condita1980
Асирски календар5977
Бахајски календар-617–-616
Бенгалски календар634
Берберски календар2177
Будистички календар1771
Бурмански календар589
Византиски календар6735–6736
Еврејски календар4987–4988
Ерменски календар676
ԹՎ ՈՀԶ
Етиопски календар1219–1220
Игбо-календар
 - Нри-Игбо227–228
Ирански календар605–606
Исламски календар624–625
Јапонски календар
Јулијански календар1227    MCCXXVII
Кинески календар丙戌年月日
(3863/3923)
— до —
丁亥年月日
(3864/3924)
Коптски календар943–944
Корејски календар3560
Календар Мингуо685 пред РК
民前685年
Селевкидски календар1538–1539
Тајландски сончев календар1770
Хиндуистички календари
 - Викрам самват1283–1284
 - Шака самват1149–1150
 - Кали југа4328–4329
Француски револуционерен календарГрешка во Lua: Неважечки број -565Грешка во Lua: Неважечки број -564
-565–-564
Холоценски календар11227
Џуче-календарнема (пред 1912)

1227 (MCCXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1227. година од новата ера, 227. од вториот милениум, 27. од 13 век и осма од 1220-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6735 и 6736 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5977 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4987 и 4988 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1980.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1227. година се протега во 3863 и 3864, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3923 и 3924 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1770. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 624 и 625 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 1227
አማርኛ: 1227 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 1227
العربية: 1227
aragonés: 1227
asturianu: 1227
azərbaycanca: 1227
বাংলা: ১২২৭
Bân-lâm-gú: 1227 nî
Basa Banyumasan: 1227
беларуская: 1227
беларуская (тарашкевіца)‎: 1227
भोजपुरी: 1227
български: 1227
Boarisch: 1227
bosanski: 1227.
brezhoneg: 1227
català: 1227
Чӑвашла: 1227
Cebuano: 1227
čeština: 1227
Cymraeg: 1227
dansk: 1227
davvisámegiella: 1227
Deutsch: 1227
eesti: 1227
Ελληνικά: 1227
emiliàn e rumagnòl: 1227
English: 1227
español: 1227
Esperanto: 1227
euskara: 1227
Fiji Hindi: 1227
føroyskt: 1227
français: 1227
Frysk: 1227
Gaeilge: 1227
Gàidhlig: 1227
galego: 1227
贛語: 1227年
한국어: 1227년
Հայերեն: 1227
हिन्दी: १२२७
hrvatski: 1227.
Ido: 1227
Ilokano: 1227
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১২২৭
Bahasa Indonesia: 1227
Ирон: 1227-æм аз
íslenska: 1227
italiano: 1227
עברית: 1227
Basa Jawa: 1227
ქართული: 1227
қазақша: 1227 жыл
Kiswahili: 1227
Kreyòl ayisyen: 1227 (almanak jilyen)
Кыргызча: 1227
кырык мары: 1227 и
Latina: 1227
latviešu: 1227. gads
Lëtzebuergesch: 1227
lietuvių: 1227 m.
Ligure: 1227
lumbaart: 1227
magyar: 1227
Malagasy: 1227
Māori: 1227
मराठी: इ.स. १२२७
მარგალური: 1227
مصرى: 1227
Bahasa Melayu: 1227
Baso Minangkabau: 1227
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1227 nièng
မြန်မာဘာသာ: ၁၂၂၇
Nāhuatl: 1227
Nederlands: 1227
Nedersaksies: 1227
नेपाल भाषा: सन् १२२७
日本語: 1227年
Napulitano: 1227
нохчийн: 1227 шо
norsk: 1227
norsk nynorsk: 1227
Nouormand: 1227
occitan: 1227
олык марий: 1227
ଓଡ଼ିଆ: ୧୨୨୭
oʻzbekcha/ўзбекча: 1227
पालि: १२२७
پنجابی: 1227
Plattdüütsch: 1227
polski: 1227
português: 1227
qırımtatarca: 1227
română: 1227
Runa Simi: 1227
русиньскый: 1227
русский: 1227 год
саха тыла: 1227
संस्कृतम्: १२२७
Sesotho sa Leboa: 1227
shqip: 1227
sicilianu: 1227
සිංහල: 1227
Simple English: 1227
سنڌي: 1227ع
slovenčina: 1227
slovenščina: 1227
српски / srpski: 1227
srpskohrvatski / српскохрватски: 1227
Basa Sunda: 1227
suomi: 1227
svenska: 1227
Tagalog: 1227
татарча/tatarça: 1227 ел
ไทย: พ.ศ. 1770
тоҷикӣ: Соли 1227
Türkçe: 1227
Türkmençe: 1227
українська: 1227
اردو: 1227ء
vèneto: 1227
Tiếng Việt: 1227
Volapük: 1227
Winaray: 1227
Yorùbá: 1227
粵語: 1227年
中文: 1227年