1010

< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1010 г.  во други календари
Грегоријански календар 1010
MX
Ab urbe condita 1763
Асирски календар 5760
Бахајски календар -834–-833
Бенгалски календар 417
Берберски календар 1960
Будистички календар 1554
Бурмански календар 372
Византиски календар 6518–6519
Еврејски календар 4770–4771
Ерменски календар 459
ԹՎ ՆԾԹ
Етиопски календар 1002–1003
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 10–11
Ирански календар 388–389
Исламски календар 400–401
Јапонски календар
Јулијански календар 1010    MX
Кинески календар 己酉年月日
(3646/3706)
— до —
庚戌年月日
(3647/3707)
Коптски календар 726–727
Корејски календар 3343
Календар Мингуо 902 пред РК
民前902年
Селевкидски календар 1321–1322
Тајландски сончев календар 1553
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1066–1067
 - Шака самват 932–933
 - Кали југа 4111–4112
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -782Грешка во Lua: Неважечки број -781
-782–-781
Холоценски календар 11010
Џуче-календар нема (пред 1912)

1010 ( MX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1010. година од новата ера, 10. од вториот милениум, 10. од 11 век и прва од 1010-тите.

Други календари

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6518 и 6519 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5760 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4770 и 4771 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1763.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1010. година се протега во 3646 и 3647, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3706 и 3707 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1553. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 400 и 401 исламска година.

Other Languages
Afrikaans: 1010
Alemannisch: 1010
አማርኛ: 1010 እ.ኤ.አ.
Аҧсшәа: 1010
العربية: 1010
aragonés: 1010
asturianu: 1010
azərbaycanca: 1010
বাংলা: ১০১০
Bân-lâm-gú: 1010 nî
Basa Banyumasan: 1010
беларуская: 1010
беларуская (тарашкевіца)‎: 1010
भोजपुरी: 1010
български: 1010
Boarisch: 1010
bosanski: 1010.
brezhoneg: 1010
català: 1010
Чӑвашла: 1010
Cebuano: 1010
čeština: 1010
Cymraeg: 1010
dansk: 1010
davvisámegiella: 1010
Deutsch: 1010
eesti: 1010
Ελληνικά: 1010
emiliàn e rumagnòl: 1010
English: 1010
español: 1010
Esperanto: 1010
euskara: 1010
føroyskt: 1010
français: 1010
Frysk: 1010
Gaeilge: 1010
Gàidhlig: 1010
galego: 1010
贛語: 1010年
客家語/Hak-kâ-ngî: 1010-ngièn
한국어: 1010년
Հայերեն: 1010
हिन्दी: १०१०
hrvatski: 1010.
Ido: 1010
Ilokano: 1010
বিষ্ণুপ্রিয়া মণিপুরী: মারি ১০১০
Bahasa Indonesia: 1010
Ирон: 1010-æм аз
íslenska: 1010
italiano: 1010
עברית: 1010
Basa Jawa: 1010
ქართული: 1010
kaszëbsczi: 1010
қазақша: 1010 жыл
Kiswahili: 1010
Kreyòl ayisyen: 1010 (almanak jilyen)
Кыргызча: 1010
кырык мары: 1010 и
Latina: 1010
latviešu: 1010. gads
Lëtzebuergesch: 1010
lietuvių: 1010 m.
lumbaart: 1010
magyar: 1010
Malagasy: 1010
Māori: 1010
मराठी: इ.स. १०१०
მარგალური: 1010
Bahasa Melayu: 1010
Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄: 1010 nièng
Nāhuatl: 1010
Nederlands: 1010
नेपाल भाषा: सन् १०१०
日本語: 1010年
Napulitano: 1010
Nordfriisk: 1010
norsk: 1010
norsk nynorsk: 1010
Nouormand: 1010
occitan: 1010
олык марий: 1010
ଓଡ଼ିଆ: ୧୦୧୦
oʻzbekcha/ўзбекча: 1010
ਪੰਜਾਬੀ: 1010
पालि: १०१०
پنجابی: 1010
Plattdüütsch: 1010
polski: 1010
português: 1010
qırımtatarca: 1010
română: 1010
Runa Simi: 1010
русиньскый: 1010
русский: 1010 год
संस्कृतम्: १०१०
Sesotho sa Leboa: 1010
shqip: 1010
sicilianu: 1010
සිංහල: 1010
Simple English: 1010
سنڌي: 1010ع
slovenčina: 1010
slovenščina: 1010
српски / srpski: 1010
srpskohrvatski / српскохрватски: 1010
Basa Sunda: 1010
suomi: 1010
svenska: 1010
Tagalog: 1010
татарча/tatarça: 1010 ел
ไทย: พ.ศ. 1553
тоҷикӣ: Соли 1010
Türkçe: 1010
Türkmençe: 1010
українська: 1010
اردو: 1010ء
vèneto: 1010
Tiếng Việt: 1010
Volapük: 1010
West-Vlams: 1010
Winaray: 1010
Yorùbá: 1010
粵語: 1010年
中文: 1010年