Шунсуке Накамура

Јапонија Шунсуке Накамура
Shunsuke2 20080622.png
Лични податоци
Роден на 24 јуни 1978 (1978-06-24) (воз. 39 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Yokohama F. Marinos
Број 10
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2002 Yokohama F. Marinos
2002–2005 Reggina
2005–2009 Селтик
2009 Espanyol
2010– Yokohama F. Marinos
Репрезентација
2000–2010 Јапонија Јапонија 98 (24)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Шунсуке Накамура (роден 24 јуни 1978) е јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера

Шунсуке Накамура бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006 и 2010.

Other Languages
azərbaycanca: Şunsuke Nakamura
беларуская: Сюнсукэ Накамура
Bahasa Indonesia: Shunsuke Nakamura
Bahasa Melayu: Shunsuke Nakamura
日本語: 中村俊輔
norsk nynorsk: Shunsuke Nakamura
português: Shunsuke Nakamura
Simple English: Shunsuke Nakamura
slovenščina: Šunsuke Nakamura
српски / srpski: Шунсуке Накамура
srpskohrvatski / српскохрватски: Shunsuke Nakamura
українська: Накамура Сюнсуке
Tiếng Việt: Nakamura Shunsuke
粵語: 中村俊輔
中文: 中村俊輔