Шу

Шу

Шу е египетски бог на воздухот. Син на Ра, или Амон-Ра.

Ра го создал преку кивање, а потоа ја исплукал и неговата сестра Тефнут, божицата на влагата. Шу и Тефнут се родители на Геб и Нут. Шу ги разделил со тоа што застанал меѓу нив. Тој е персонификација на воздухот, и го сметале за многу моќен. Го нарекувале северен ветер кој го најавува Сонцето.

Шу бил првороден син на Тему. Според една легенда, Тему непосредно ги создал Шу и Тефнут по пат на онанија, додека според друга, божицата Хатор (божица претставена во вид на крава) му била мајка; во третата легенда, пак, татко му бил Тему, а мајка Иусасет. Како моќ на природата тој бил претставник на светлината, а исто така, бил и бог на воздухот, ветрот и атмосферата. На киповите е претставен како се подигнува од земјата со сончев диск на своите рамена. Тој го дигал небото и го држел секој ден, па за да си ја олесни работата поставил столбови на најважните точки во Хермопол Магна.

  • Наводи

Наводи

  • Египетска религија - египетската идеја за задгробниот живот - Е.А. Волис Баџ
Other Languages
Afrikaans: Sjoe
Alemannisch: Schu
العربية: شو (إله)
azərbaycanca: Şu
беларуская: Шу (міфалогія)
български: Шу (бог)
བོད་ཡིག: ཧྲུའུ།
bosanski: Šu
brezhoneg: Chou
čeština: Šu (bůh)
dansk: Shu
Deutsch: Schu
eesti: Šu
Esperanto: Ŝuo (dio)
فارسی: شو
français: Shou
հայերեն: Շու
hrvatski: Šu
italiano: Shu (divinità)
עברית: שו (אל)
ქართული: შუ
lietuvių: Šu
magyar: Su
മലയാളം: ഷൂ (ദേവൻ)
მარგალური: შუ
مصرى: شو
Nederlands: Sjoe
norsk: Shu
occitan: Sho
português: Shu
română: Shu
русский: Шу (божество)
Simple English: Shu (god)
slovenčina: Šu
slovenščina: Šu
српски / srpski: Су (митологија)
srpskohrvatski / српскохрватски: Šu
suomi: Shu
ไทย: ชู
Türkçe: Şu (mitoloji)
українська: Шу (міфологія)
اردو: دیوتا شو
Tiếng Việt: Shu