Шовинизам

Шовинизмот, во оригиналната смисла на зборот, е претеран патриотизам и агресивно верување во национална супериорност и слава.

Тој дојде да вклучува екстремна и неразумна пристрасност во име на која било група на која некој припаѓа, особено кога пристрасноста вклучува злоба и омраза кон ривалските групи. Џингоизам е британската форма на овој француски збор, но неговото значење не вклучива ништо повеќе од национализмот на истиот начин како и зборот шовинизам.

Современата употреба на терминот во англискиот јазик е во фразата машки шовинизам.[1]

Машки шовинизам

Машкиот шовинизам е свесно или несвесно верување/убедување дека мажите се супериорни во однос на жените. Ова е тесно поврзано со сексизмот и мизогинијата.

Прва документирана употреба на фразата машки шовинизам е во 1935 година во пиесата „Till the Day I Die“ од Clifford Odets.[2]

Машкиот шовинизам на работното место

Рамнотежата на работната сила се смени за време на Втората светска војна преку драматичниот пораст на учеството на жените кога мажите ги напуштија своите работни места за да се пријават во војска и да се борат во војната. По завршувањето на војната кога мажите се вратија дома да бараат работа, машкиот шовинизам беше во пораст, тврди Синтија Б. Лојд. Претходно, мажите биле главен извор на работната сила, и тие очекувале да се вратат на своите претходни вработувања, но жените зачекориле во многу од нивните позиции за да ја пополнат празнината, вели Лојд.[3]

Лојд и Мајкл Корда тврдат дека како што се интегрираа назад во работната сила, мажите претежно се вратиле во позиции на моќ, а жените работеле како нивните секретари, обично пишувале диктации и одговарале на телефонски повици. Оваа поделба на трудот беше разбрана и се очекуваше, и жените обично не се чувствувале во можност да ја предизвикат својата позиција или машките претпоставени, тврдат Корда и Лојд.[4][3]

Религиозно-културна и географска проширеност

Машкиот шовинизам е забележан во различни култури исто така и во западниот свет, како што е екстремистичкиот Ислам. Иако Хиндуизмот и индиската културна практика не го строго диктираат статусот на жените, но многу конзервативни лидери и гуруа продолжуваат да држат длабоко мизогени глетки јавно[5] водејќи до судири со полибералните Индијанци, и велбарни[6] и поинакви.[7]

Причини за машкиот шовинизам

Шовинизмот се гледа од страна на некои како влијателен фактор во ТАТ, психолошки тест за личноста. Преку крос-прегледи ТАТ егзибира тенденција кон шовинистички стимули за свои прашања и има „потенцијал за неповолна клиничка евалуација“ за жените.[8]

Често цитирана студија направена во 1976 година од страна на Шервин Вудс (Some Dynamics of Male Chauvinism), се обидува да ги најде основните причини на машкиот шовинизам.

Машкиот шовинизам бил истражуван со психоаналитичка терапија на 11 мажи. Тој се однесува на одржувањето на фиксирани верувањата и ставови на машка супериорност, поврзани со отворена или прикриена амортизација на жените. Предизвикувањето на шовинистичките ставови често резултира со анксиозност или други симптоми. Тоа е често неистражено во психотерапијата, бидејќи тоа е его-синтонично, е паралелно со културните ставови, и затоа што терапевтите често имаат слични предрасуди или невротични конфликти. Се смета дека машкиот шовинизам претставува обид да се вардат анксиозноста и срамот што произлегуваат од една или повеќе од четирите праосновни извори: нерешени инфантилни стремежи и регресивни желби, непријателски завист на жените, Ојдипова анксиозност, и конфликтите за моќ и зависност поврзани со мажествената самодоверба. Мајките биле поважни од татковците во развојот на машкиот шовинизам и решавањето понекогаш се поврзанува со декомпензација на сопругите.

—Шервин Вудс[9]

Other Languages
Alemannisch: Chauvinismus
العربية: شوفينية
azərbaycanca: Şovinizm
Bân-lâm-gú: Chauvin-chú-gī
беларуская: Шавінізм
беларуская (тарашкевіца)‎: Шавінізм
български: Шовинизъм
bosanski: Šovinizam
català: Xovinisme
čeština: Šovinismus
Deutsch: Chauvinismus
eesti: Šovinism
Ελληνικά: Σωβινισμός
English: Chauvinism
español: Chovinismo
Esperanto: Ŝovinismo
euskara: Chauvinismo
فارسی: شوونیسم
français: Chauvinisme
galego: Chauvinismo
한국어: 쇼비니즘
Հայերեն: Շովինիզմ
hrvatski: Šovinizam
Bahasa Indonesia: Sauvinisme
italiano: Sciovinismo
עברית: שוביניזם
ქართული: შოვინიზმი
қазақша: Шовинизм
Кыргызча: Шовинизм
lietuvių: Šovinizmas
Limburgs: Chauvinisme
magyar: Sovinizmus
მარგალური: შოვინიზმი
مصرى: شوڨينيه
مازِرونی: شوونیسم
Bahasa Melayu: Cauvinisme
Nederlands: Chauvinisme
日本語: 排外主義
нохчийн: Шовинизм
norsk nynorsk: Sjåvinisme
ਪੰਜਾਬੀ: ਸ਼ੋਵੇਨਿਜ਼ਮ
پښتو: شوننېزم
polski: Szowinizm
português: Chauvinismo
română: Șovinism
русиньскый: Шовінізм
русский: Шовинизм
Scots: Chauvinism
slovenčina: Šovinizmus
کوردی: شۆڤینیزم
српски / srpski: Шовинизам
srpskohrvatski / српскохрватски: Šovinizam
suomi: Sovinismi
svenska: Chauvinism
татарча/tatarça: Шовинизм
Türkçe: Şovenizm
українська: Шовінізм
Tiếng Việt: Chủ nghĩa Sô vanh
中文: 沙文主义