Шмуел Јозеф Агнон


Шмуел Јозеф Агнон

Шмуел Јозеф Агнон (17 јули 1888 - 17 фебруари 1970, Ерусалим) бил израелски писател, добитник на Нобелова награда за литература во 1966 година, за исклучително раскажувачка уметност на еврејскиот народ.

Биографија

Јозеф уште како учесник го изушувал Талмудот-основниот религиозноетнички и правен зборник на јудаизмот. Посебно се интересирал и се запознавал со древните, средновековните и современите дела на иврит-литературата. Уште во рана младост, на 15 години објавувал стихотворби на јидиш и иврит јазикот. Подоцна работел во редакцијата на еден еврејски весник во Лвов и во други еврејски установи.

Творештво

Other Languages
azərbaycanca: Şmuel Yosef Aqnon
Bân-lâm-gú: Shmuel Yosef Agnon
беларуская (тарашкевіца)‎: Шмуэль Ёсэф Агнон
Deutsch: Samuel Agnon
հայերեն: Շմուել Ագնոն
Bahasa Indonesia: Samuel Agnon
ქართული: შმუელ აგნონი
kurdî: Samuel Agnon
Lëtzebuergesch: Samuel Joseph Agnon
norsk nynorsk: Samuel Josef Agnon
polski: Samuel Agnon
português: Shmuel Yosef Agnon
Simple English: Shmuel Yosef Agnon
slovenčina: Šmuel Josef Agnon
српски / srpski: Шмуел Јосиф Агнон
srpskohrvatski / српскохрватски: Shmuel Yosef Agnon
Tiếng Việt: Shmuel Yosef Agnon