Школки

 1. a0b0ff"
 1. a0b0ff"
Школки
Haeckel Acephala.jpg
"Acephala" од Kunstformen der Natur (1904) на Ернст Хекел
colspan=2 style="text-align: center; background-color:
 1. a0b0ff" | Научна класификација
Царство:Животни
Колено:Мекотели
Класа:Bivalvia
Лине, 1758
colspan=2 style="text-align: center; background-color:
 1. a0b0ff" | Редови

Поткласа Anomalosdesmata

 • Pholadomyoida

Поткласа Heterodonta - драјсени

 • †Cycloconchidae
 • Hippuritoida
 • †Lyrodesmatidae
 • Myoida
 • †Redoniidae
 • Veneroida

Поткласа Paleoheterodonta

 • Trigonioida
 • Unionoida - слатководни

Поткласа Protobranchia

 • Nuculoida
 • †Praecardioida
 • Solemyoida

Поткласа Pteriomorphia - остриги, мусели

 • Arcoida
 • Mytiloida
 • Ostreoida
 • Pterioida

Школките (односно Bivalvia, синоними Lamellibranchia, Pelecypoda) се класа на мекотели. Тие се карактеризираат со странично сплескано тело и черупка која се состои од два капака (подвижни делови), зглобени со еластични филаменти (односно мускули). Школките се важен извор на храна за луѓето, како и за полжавите, рибите и приморските птици.

Черупки на школките

Двата капака на черупката од школката ја препокриваат десната и левата страна на животното; тие се дорзално споени (над телото) и се отвораат вентрално (под телото). Обично двата капака се слични и еднакви по големина, но кај некои форми, како остригите кои се прикрепуваат за супстратот со едниот капак, левиот (горниот) капак е поголем отколку десниот (долниот). Два мускула, наречени адуктори, поминуваат меѓу внатрешните површини на двата капака. Тие делуваат антагонистички на зглобните лигаменти со што овозможуваат школката да се затвори.

Поради големото разнообразие на големини, форми, површински скулптури и бои, карактеристиките на школките се од големо значење при процесот на нивна идентификација. Школките се најразлични по големина, и тоа од ситните (2 mm) школки карактеристични за членовите од слатководната фамилија Sphaeriidae, па до гигантските видови од Tridacna застапени во Јужниот Пацифик, кои достигнуваат должина од преку 120 cm и можат да тежат преку 225 kg.

Other Languages
Afrikaans: Tweekleppige
Avañe'ẽ: Mymba ijyta mokõi
azərbaycanca: İkitaylılar
Bân-lâm-gú: Siang-khak-kong
беларуская: Двухстворкавыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Двухстворкавыя
български: Миди
brezhoneg: Daougleureged
català: Bivalve
Cebuano: Ukab-ukab
čeština: Mlži
dansk: Muslinger
Deutsch: Muscheln
eesti: Karbid
Ελληνικά: Δίθυρα
English: Bivalvia
español: Bivalvia
Esperanto: Duvalvulo
euskara: Bivalvia
français: Bivalvia
Gaeilge: Débhlaoscach
galego: Bivalvos
한국어: 이매패류
हिन्दी: पटलक्लोमी
hrvatski: Školjkaši
Ido: Bivalvo
Bahasa Indonesia: Bivalvia
interlingua: Bivalvia
íslenska: Samlokur
italiano: Bivalvia
עברית: צדפות
Basa Jawa: Bivalvia
Latina: Bivalvia
latviešu: Gliemenes
Lëtzebuergesch: Muschelen
lietuvių: Dvigeldžiai
magyar: Kagylók
Bahasa Melayu: Bivalvia
Nederlands: Tweekleppigen
日本語: 二枚貝
Nordfriisk: Twiiskaalagen
norsk: Muslinger
norsk nynorsk: Muslingar
oʻzbekcha/ўзбекча: Ikki pallalilar
ਪੰਜਾਬੀ: ਸਿੱਪੀਆਂ
پنجابی: سپیاں
Plattdüütsch: Musseln
polski: Małże
português: Bivalvia
română: Bivalve
Runa Simi: Lakachu
Scots: Bivalvia
Simple English: Bivalve
slovenčina: Lastúrniky
slovenščina: Školjke
српски / srpski: Шкољке
srpskohrvatski / српскохрватски: Školjke
suomi: Simpukat
svenska: Musslor
Tagalog: Bivalvia
తెలుగు: ఆల్చిప్ప
Türkçe: Bivalvia
українська: Двостулкові
West-Vlams: Twêekleppign
Winaray: Bivalvia
中文: 双壳纲
Lingua Franca Nova: Bivalva