Шерлок Холмс

Шерлок Холмс
Sherlock Holmes Portrait Paget.jpg
Шерлок Холмс (Сидни Паџет, 1904)
Прво појавување1887
Последно појавувањенеизвесно
Создаден одСер Артур Конан Дојл
Број на епизоди4 романи
56 раскази
Други спорни
Информации
ПолМашки
СпецијалностДедуктивно расудување
ЗанимањеСоветодавен детектив
СемејствоМајкрофт Холмс (брат)
НационалностАнгличанец

Шерлок Холмс (англ. Sherlock Holmes) (роден 1854 во приказните на Сер Артур Конан Дојл и создаден според Џозеф Бел) е измислен детектив од доцниот XIX и раниот XX век кој за првпат се појавил во 1887 год. Тој бил измислен од шкотскиот автор и лекар Сер Артур Конан Дојл. Холмс е познат по своето мајсторство во употребата на логика и досетливи набљудувања во решавањето на неговите криминални случаи. Тој е веројатно најпознатиот измислен детектив и еден од најпознатите и лесно распознатливите литературни ликови.

Конан Дојл напишал четири романа и 56 раскази со овој лик. Речиси во сите нив раскажувачот е пријателот и биографот на Холмс, Др. Џон Х. Ватсон, со исклучок на две во кој самиот Холмс е раскажувачот и уште две кои се напишани во трето лице.

Расказите најпрвин излегувале во списанија во продолженија, меѓу кои доста од нив во списанието The Strand, во временски период од четириесет години. Ова бил чест облик на издавање во тоа време: Чарлс Дикенс исто така пишувал за списанија. Расказите покриваат временски период од 1878 до 1903 год. со последен случај во 1914. Треба да се знае дека иако многу од насловите на расказите го носат префиксот, „Авантурите на...“, медиумите каде што се издавани не биле доследни на ова. Долгата и кратката верзија варијабилно се употребуваат во оваа статија.

Преглед

Во делата Шерлок Холмс се опишува себеси како „советодавен детектив“ („consulting detective“), експерт кај кого се оди во случаи кои се премногу тешки за обичните иследници; тој ја има способноста многу пати да реши случај без да го напушти својот стан. Но се разбира, оваа способност не е доминантна во делата, кои се концентрират на случаите кои Холмс мора да ги реши со надворешни активности. Тој специјализира во решавање на необични случаи со неговата чудесна моќ на набљудување и логичко расудување, моќ која често ја демонстрира на неговите нови клиенти со правење на дедукции на лице место за нивните карактери и скорешни активности. Оваа едноставна маркетинг стратегија оддава посебен впечаток и влева доверба кај неговите клиенти.

Сер Артур Конан Дојл му ја оддавал заслугата за создавањето на Холмс на неговиот предавач на медицинскиот факултет при Единбуршкиот универзитет, талентираниот хирург и криминалистички детектив, Џозеф Бел. (криминалистиката била релативно нова гранка во тоа време.) Неколку години подоцна Бел му напишал на Конан Дојл, дека,,самиот тој е Шерлок Холмс и дека тој тоа добро го знае". [1]. Холмес бил именуван по Оливер Вендел Холмс, чиј обожавател бил Дојл, и англискиот крикетер по име Шерлок [2].

Other Languages
العربية: شرلوك هولمز
asturianu: Sherlock Holmes
azərbaycanca: Şerlok Holms
Bân-lâm-gú: Sherlock Holmes
беларуская: Шэрлак Холмс
беларуская (тарашкевіца)‎: Шэрлак Голмз
Bikol Central: Sherlock Holmes
български: Шерлок Холмс
bosanski: Sherlock Holmes
brezhoneg: Sherlock Holmes
čeština: Sherlock Holmes
Ελληνικά: Σέρλοκ Χολμς
español: Sherlock Holmes
Esperanto: Sherlock Holmes
français: Sherlock Holmes
한국어: 셜록 홈즈
Հայերեն: Շերլոկ Հոլմս
hrvatski: Sherlock Holmes
Bahasa Indonesia: Sherlock Holmes
íslenska: Sherlock Holmes
italiano: Sherlock Holmes
қазақша: Шерлок Холмс
Кыргызча: Шерлок Холмс
latviešu: Šerloks Holmss
Lëtzebuergesch: Sherlock Holmes
Malagasy: Sherlock Holmes
Bahasa Melayu: Sherlock Holmes
မြန်မာဘာသာ: ရှားလော့ခ်ဟုမ်း
Nāhuatl: Sherlock Holmes
Nederlands: Sherlock Holmes
norsk nynorsk: Sherlock Holmes
oʻzbekcha/ўзбекча: Sherlock Holmes
português: Sherlock Holmes
română: Sherlock Holmes
русский: Шерлок Холмс
sicilianu: Sherlock Holmes
Simple English: Sherlock Holmes
slovenčina: Sherlock Holmes
slovenščina: Sherlock Holmes
српски / srpski: Šerlok Holms
srpskohrvatski / српскохрватски: Sherlock Holmes
татарча/tatarça: Шерлок Холмс
Türkçe: Sherlock Holmes
українська: Шерлок Холмс
Tiếng Việt: Sherlock Holmes
文言: 福爾摩斯
粵語: 福爾摩斯
žemaitėška: Šerluoks Huolmsos