Шарл VII Победникот

Шарл VII Победникот
Крал на Франција
Шарл VII Победникот
Владеење21 октомври 1422 - 22 јули 1461
Крунисување17 јули 1429
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникШарл VI
НаследникЛуј XI
ПридружникМарија Анжујска
ДецаЛуј XI
Јоланда Савојска
Магдалена Валоа
Шарл Валоа, војвода од Бери
Жана Валоа
ДинастијаВалоа
ТаткоШарл VI
МајкаИзабела Баварска

Шарл VII Победникот (роден на 22 февруари 1403 во Париз - починал на 22 јули 1461 во Меун на Ивр) бил крал на Франција од династијата Валоа. За време на неговото владеење се појавила Јованка Орлеанка, која претставувала пресвртница во Стогодишната војна. Го добил прекарот „победник“, поради тоа што успеал да ги ослободи сите територии на Франција од англиското владеење, со што завршила Стогодишната војна. Тој е познат и како голем реформатор на војската, но спровел реформи и во целата држава.
Претходник
Шарл VI
Крал на Франција
1422-1461
Наследник
Луј XI
Other Languages
Bân-lâm-gú: Charles 7-sè
български: Шарл VII
فارسی: شارل هفتم
한국어: 샤를 7세
Bahasa Indonesia: Charles VII dari Perancis
latviešu: Šarls VII
lietuvių: Karolis VII
norsk nynorsk: Karl VII av Frankrike
Simple English: Charles VII of France
српски / srpski: Шарл VII Победник
srpskohrvatski / српскохрватски: Charles VII od Francuske
Türkçe: VII. Charles
українська: Карл VII Звитяжний
Tiếng Việt: Charles VII của Pháp