Шанец
English: Moat

Велепоседничката куќа Бадезли Клинтон во Ворикшир, Англија

Шанец — вештачки канал околу некоја градба со значење и речиси секогаш служи за спречување на пристапот кон таа градба. Тие нашле широка примена кај замоците, но и кај разни други градби.

Шанецот претставува широк и длабок ров, чијашто основна улога била да се оневозможи пристап до градбата, којашто шанецот ја опкружувал. Некои шанци биле празни, а некои исполнети со вода. најчесто премостувањето на шанците се вршело со изградба на дрвени мостови, кои лесно можеле да се расклопат во случај на опасност.

Некои податоци тврдат дека шанци имало уште пред новата ера, но нивната масовна изградба започнала во средниот век во Европа. Сепак, овој вид на утврдување се среќава и околу некои познати градби во Азија и помалку во Северна Америка. Денес, шанците се употребуваат за бројни други намени.

Other Languages
العربية: خندق مائي
asturianu: Foso
تۆرکجه: خندق
беларуская: Роў (фартыфікацыя)
беларуская (тарашкевіца)‎: Роў
български: Ров
català: Fossat
dansk: Voldgrav
Deutsch: Burggraben
eesti: Vallikraav
English: Moat
español: Foso
Esperanto: Fosaĵo
euskara: Lubanarro
فارسی: خندق
français: Douve (fossé)
galego: Foso
한국어: 해자
Ido: Fosato
Bahasa Indonesia: Parit (pertahanan)
italiano: Fossato
עברית: חפיר
latviešu: Aizsarggrāvis
မြန်မာဘာသာ: ကျုံး
Nederlands: Slotgracht
日本語:
norsk: Vollgrav
polski: Fosa
português: Fosso
русский: Ров
Simple English: Moat
slovenčina: Priekopa (obrana)
slovenščina: Obrambni jarek
српски / srpski: Шанац
suomi: Vallihauta
svenska: Vallgrav
தமிழ்: அகழி
Türkçe: Hendek
粵語: 護城河
中文: 護城河