Чукотски Полуостров

Местоположба на Чукотскиот Полуостров во источен Сибир

Чукотски Полуостров (руски: Чуко́тский полуо́стров) или Чукотка (Чуко́тка) — полуостров на крајниот североисток на Русија и најисточниот полуостров на Азија, кој на исток завршува со ’ртот Дежњов кај селото Уелен. Се граничи со Чукотското Море на север, Беринговото Море на југ и Беринговиот Проток на исток. Административно припаѓа во Чукотскиот автономен округ.

Полуостровот е именуван во 1728 г. од Витус Беринг, кој го нарекол по месниот народ Чукчи[1].

Најзастапени стопански гранки се рударството (калај, олово, цинк, злато и јаглен), ловот, одгледувањето ирваси и риболовот.

Other Languages
azərbaycanca: Çukot yarımadası
беларуская (тарашкевіца)‎: Чукоцкі паўвостраў
български: Чукотка
čeština: Čukotka
Esperanto: Ĉukotko
한국어: 축치반도
hornjoserbsce: Čukotka
Bahasa Indonesia: Semenanjung Chukchi
Latina: Tschucotia
latviešu: Čukču pussala
Bahasa Melayu: Semenanjung Chukchi
norsk nynorsk: Tsjuktsjarhalvøya
oʻzbekcha/ўзбекча: Chukotka yarim oroli
Plattdüütsch: Tschuktschen-Halfinsel
srpskohrvatski / српскохрватски: Čukotsko poluostrvo
татарча/tatarça: Чукотка ярымутравы
Tiếng Việt: Bán đảo Chukotka