Чичока

Чичока
Sunroot top.jpg
стебло со цветови
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Племе: Heliantheae
Род: Helianthus
Вид: H. tuberosus
Биномен назив
Helianthus tuberosus
L.
Синоними [1]
  • Helianthus esculentus Warsz.
  • Helianthus serotinus Tausch
  • Helianthus tomentosus Michx.
  • Helianthus tuberosus var. subcanescens A.Gray

Чичока ( науч. Helianthus tuberosus), позната и како Топинамбур, или народски Репујка или Див компир — повекегодишно растеније кое се одгледувало како лек во Северна Америка кадешто Индијанците ја употребувале како лек. Во Англија е позната како Еврејска артичока. Расте многу брзо и достигнува височина од 2-3м. Листовите и се крупни, срцолики и влакнести.Има добро развиен корен длабоко во земјата. [2]

Карактеристики

Цветови на Чичока

Чичоката е кртолеста повеќегодишна билка со масивен корен, со кртоли. Стеблото е исправено и високо 100 -200 sm, грубо и влакнесто, на врвовите разгрането. Листовите се најчесто срцевидни, издолжено јајцевидни или ланцетни, влакнести и на долги дршки. Цветните кошнички се до 8 sm во дијаметар, многуцветни, по неколку на врвовите на гранчињата. Цветовите по боја се жолти. Чичоката цвета во текот на август и септември, а плодовите се создаваат во ноември.

Чичока
Хранлива вредност по 100 г.
Енергетска вредност 304 kJ (73 kcal)
Јаглехидрати 17.44 g
- Шеќери 9.6 g
- Влакна 1.6 g
Масти 0.01 g
Белковини 2 g
Тиамин (Вит. Б1) 0.2 мг (17%)
Рибофлавин (Вит. Б2) 0.06 мг (5%)
Ниацин (Вит. Б3) 1.3 мг (9%)
Пантотенат (Вит. Б5) 0.397 мг (8%)
Витамин Б6 0.077 мг (6%)
Фолат (Вит. Б9) 13 μг (3%)
Витамин Ц 4 мг (5%)
Калциум 14 мг (1%)
Железо 3.4 мг (26%)
Магнезиум 17 мг (5%)
Фосфор 78 мг (11%)
Калиум 429 мг (9%)
Link to USDA Database entry
Постотоците се според препораките за возрасни во САД
 Извор: База за хранливостUSDA
Other Languages
беларуская: Тапінамбур
беларуская (тарашкевіца)‎: Тапінамбур
català: Nyàmera
Чӑвашла: Топинамбур
dansk: Jordskok
Deutsch: Topinambur
dolnoserbski: Topinambur
eesti: Maapirn
Esperanto: Terpiro
euskara: Topinanbu
français: Topinambour
한국어: 뚱딴지
Հայերեն: Գետնախնձոր
hornjoserbsce: Topinambur
hrvatski: Čičoka
íslenska: Ætifífill
ქართული: მიწავაშლა
қазақша: Жер алмұрты
Kurdî: Sêvarxin
Nederlands: Aardpeer
日本語: キクイモ
norsk: Jordskokk
norsk nynorsk: Jordskokk
oʻzbekcha/ўзбекча: Topinambur
română: Topinambur
русский: Топинамбур
Simple English: Jerusalem artichoke
slovenščina: Topinambur
srpskohrvatski / српскохрватски: Čičoka
Türkçe: Yerelması
тыва дыл: Топинамбур
українська: Топінамбур
vèneto: Topinanbur
Tiếng Việt: Cúc vu
粵語: 菊芋
中文: 洋姜