Чичока

Чичока
Sunroot top.jpg
стебло со цветови
Научна класификација
Царство:Plantae
Нерангирано:Angiosperms
Нерангирано:Eudicots
Нерангирано:Asterids
Ред:Asterales
Семејство:Asteraceae
Племе:Heliantheae
Род:Helianthus
Вид:H. tuberosus
Биномен назив
Helianthus tuberosus
L.
Синоними[1]
  • Helianthus esculentus Warsz.
  • Helianthus serotinus Tausch
  • Helianthus tomentosus Michx.
  • Helianthus tuberosus var. subcanescens A.Gray

Чичока (науч. Helianthus tuberosus), позната и како Топинамбур, или народски Репујка или Див компир — повекегодишно растеније кое се одгледувало како лек во Северна Америка кадешто Индијанците ја употребувале како лек. Во Англија е позната како Еврејска артичока. Расте многу брзо и достигнува височина од 2-3м. Листовите и се крупни, срцолики и влакнести.Има добро развиен корен длабоко во земјата.[2]

Карактеристики

Цветови на Чичока

Чичоката е кртолеста повеќегодишна билка со масивен корен, со кртоли. Стеблото е исправено и високо 100 -200 sm, грубо и влакнесто, на врвовите разгрането. Листовите се најчесто срцевидни, издолжено јајцевидни или ланцетни, влакнести и на долги дршки. Цветните кошнички се до 8 sm во дијаметар, многуцветни, по неколку на врвовите на гранчињата. Цветовите по боја се жолти. Чичоката цвета во текот на август и септември, а плодовите се создаваат во ноември.

Чичока
Хранлива вредност по 100 г
Енергија 304 kJ (73 kcal)
17,44 г
Шеќери 9,6 г
Влакна 1,6 г
Масти
0.01 г
2 г
Витамини
1)
(17 %)
0.2 мг
2)
(5 %)
0,06 мг
3)
(9 %)
1,3 мг
5)
(8 %)
0,397 мг
6
(6 %)
0,077 мг
9)
(3 %)
13 μг
Витамин Ц
(5 %)
4 мг
Минерали
Калциум
(1 %)
14 мг
Железо
(26 %)
3,4 мг
Магнезиум
(5 %)
17 мг
Фосфор
(11 %)
78 мг
Калиум
(9 %)
429 мг

Постотоците се според препораките за возрасни во САД.
Извор: База за хранливост — USDA
Other Languages
беларуская: Тапінамбур
беларуская (тарашкевіца)‎: Тапінамбур
català: Nyàmera
Чӑвашла: Топинамбур
dansk: Jordskok
Deutsch: Topinambur
dolnoserbski: Topinambur
eesti: Maapirn
Esperanto: Terpiro
euskara: Topinanbu
français: Topinambour
한국어: 뚱딴지
հայերեն: Գետնախնձոր
hornjoserbsce: Topinambur
hrvatski: Čičoka
íslenska: Ætifífill
ქართული: მიწავაშლა
қазақша: Жер алмұрты
kurdî: Sêvarxin
latviešu: Topinambūrs
Nederlands: Aardpeer
日本語: キクイモ
norsk: Jordskokk
norsk nynorsk: Jordskokk
oʻzbekcha/ўзбекча: Topinambur
română: Topinambur
русский: Топинамбур
Simple English: Jerusalem artichoke
slovenščina: Topinambur
srpskohrvatski / српскохрватски: Čičoka
Türkçe: Yerelması
тыва дыл: Топинамбур
українська: Топінамбур
vèneto: Topinanbur
Tiếng Việt: Cúc vu
粵語: 菊芋
中文: 洋姜