Чако (покраина)

Чако
Flag of Chaco province in Argentina 2007.jpg
Главен градРезистенсија
Површина99,633 km²
Население984,446 (2001)
Густина9.9/km²
ГувернерХорхе Капитанич
Демонимчакиец (Chaqueño)
ISO 3166-2AR-H
Provincia de Chaco, Argentina.png

Чако (шпански: Chaco) е покраина на Аргентина, сместена во северниот дел на земјата во близина на границата со Парагвај. Главен град е Резистенсија на реката Парана. Втор град по големина е Президенсија Роке Саенз Пења.

Чако се граничи со покраините Салта и Сантјаго дел Естеро на запад, Формоза на север и исток, Кориентес и Парагвај на југоисток и Санта Фе на југ. Од 1950 до 1955, Чако се нарекувал „Президенте Перон“ (по Хуан Перон).


Административна поделба

Покраината е поделена на 25 департмани (departamentos).

Other Languages
العربية: محافظة تشاكو
تۆرکجه: چاکو ایالتی
Bân-lâm-gú: Chaco Séng
беларуская: Чака (правінцыя)
български: Чако
brezhoneg: Chaco (proviñs)
Cymraeg: Talaith Chaco
dansk: Chaco
Deutsch: Provinz Chaco
Esperanto: Provinco Ĉako
한국어: 차코주
हिन्दी: चाको
Bahasa Indonesia: Provinsi Chaco
Ирон: Чако
Kiswahili: Mkoa wa Chaco
latviešu: Čako province
lietuvių: Čako provincija
lumbaart: Chaco
मराठी: चाको
Bahasa Melayu: Wilayah Chaco
Nederlands: Chaco (provincie)
日本語: チャコ州
norsk: Chaco
norsk nynorsk: Chaco
پنجابی: صوبہ چاکو
Piemontèis: Chaco
polski: Chaco
português: Chaco (província)
română: Provincia Chaco
Runa Simi: Chaku wamani
Simple English: Chaco Province
slovenščina: Chaco
српски / srpski: Чако (провинција)
тоҷикӣ: Чако
Türkçe: Chaco
українська: Чако (провінція)
Tiếng Việt: Chaco (tỉnh)
Volapük: Chaco (provin)
吴语: 查科省
粵語: 查哥省
žemaitėška: Čiaka provincėjė
中文: 查科省