Цонга (јазик)

Цонга
Шангана
Xitsonga
Застапен воМозамбик, ЈАР, Свазиленд, Зимбабве
ПодрачјеЛимпопо, Мпумаланга
Говорници3,7 милиони  (2006)
Јазично семејство
Статус
Службен во ЈАР
Јазични кодови
ISO 639-1ts
ISO 639-2tso
ISO 639-3tso
Linguasphere99-AUT-dc вкл. varieties 99-AUT-dca...
-dcg
Гатриев кодS.53 (S.52)[1]

Цонга (самон. шицонга или поточно шангана) — јужноафрикански банту-јазик што го говори народот Цонга (Вацонга).

Име на јазикот

Поимот „цонга“ се однесува на јазиците цонга, цва и ронга. Затоа, самиот јазик цонга во потесна смисла се нарекува „шангана“, наречен по неговиот главен дијалект. Други дијалекти се шилулеке, нвалунгу, хлаве, кнука, гвамба, нлангану, џонга и била.

Other Languages
Afrikaans: Tsonga
العربية: لغة تسونجا
asturianu: Idioma tsonga
azərbaycanca: Tsonqa dili
Bân-lâm-gú: Tsonga-gí
български: Цонга
brezhoneg: Tsongeg
català: Tsonga
Deutsch: Xitsonga
español: Idioma tsonga
Esperanto: Conga lingvo
euskara: Tsongera
Fiji Hindi: Tsonga bhasa
føroyskt: Tsonga mál
français: Tsonga (langue)
한국어: 총가어
hrvatski: Tsonga jezik
Bahasa Indonesia: Bahasa Tsonga
isiZulu: IsiTsonga
íslenska: Tsonga
italiano: Lingua tsonga
Kiswahili: Kitsonga
მარგალური: ტსონგა (ნინა)
Nederlands: Tsonga
日本語: ツォンガ語
norsk: Tsonga
norsk nynorsk: Tsonga
Novial: Tsongum
Piemontèis: Lenga Tsonga
português: Língua tsonga
русский: Тсонга (язык)
Sesotho: Setsonga
Sesotho sa Leboa: Setsonga
Simple English: Tsonga language
svenska: Tsonga
Tagalog: Wikang Tsonga
Tshivenda: XiTsonga
Türkçe: Tsongaca
українська: Тсонга (мова)
Tiếng Việt: Tiếng Tsonga
Xitsonga: Xitsonga
Yorùbá: Èdè Tsonga