Цистеин

Цистеин
L-Cystein - L-Cysteine.svg
L-cysteine-3D-balls2.png
L-cysteine-3D-vdW2.png
Назнаки
52-90-4
ChemSpider574
Jmol-3D сликиСлика
PubChem5862
Својства
Хемиска формулаC3H7NO2S
Моларна маса121.16 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Цистеинот (со ознаки Cys или C) e α-аминокиселина со хемиска формула HO2CCH(NH2)CH2SH. Тој е неесенцијална аминокиселина, што значи дека може да се синтетизира во човечкото тело. Кодоните за цистеинот се UGU и UGC. Поради присуството на тиолен страничен ланец, цистеинот се класифицира како хидрофилна аминокиселина. Како резултат на високата реактивност на овој тиол, цистеинот е важна структурна и функционална состојка на многу белковини и ензими. Цистеинот е именуван по цистинот, неговиот оксидиран димер.

Биосинтеза

Кај животните, биосинтезата на оваа аминокиселина започнува со аминокиселината серин. Сулфурот во цистеинот потекнува од метионинот, кој се претвора во хомоцистеин преку меѓупродуктот S-аденозилметионин. Ензимот Цистатионин бета-синтаза потоа ги комбинира добиениот хомоцистеин и серинот, при што се добива асиметричен тиоетер наречен цистатионин. Потоа, ензимот цистатионин гама-лијаза го претвора цистатионинот во цистеин и алфа-кетобутират. Кај бактериите, биосинтезата на цистеинот исто така започнува од серинот, кој се претвора во О-ацетилсерин (во присуство на ензимот серин трансацетилаза).

Other Languages
العربية: سيستئين
تۆرکجه: سیستئین
Bân-lâm-gú: Cystein
беларуская: Цыстэін
беларуская (тарашкевіца)‎: Цыстэін
bosanski: Cistein
català: Cisteïna
čeština: Cystein
dansk: Cystein
Deutsch: Cystein
Ελληνικά: Κυστεΐνη
English: Cysteine
español: Cisteína
Esperanto: Cisteino
euskara: Zisteina
فارسی: سیستئین
français: Cystéine
galego: Cisteína
한국어: 시스테인
հայերեն: Ցիստեին
hrvatski: Cistein
Bahasa Indonesia: Sisteina
italiano: Cisteina
עברית: ציסטאין
kurdî: Sîsteîn
latviešu: Cisteīns
Lëtzebuergesch: Cystein
lietuvių: Cisteinas
magyar: Cisztein
Nederlands: Cysteïne
日本語: システイン
norsk: Cystein
norsk nynorsk: Cystein
occitan: Cisteïna
polski: Cysteina
português: Cisteína
română: Cisteină
русский: Цистеин
Scots: Cysteine
Simple English: Cysteine
slovenčina: Cysteín
slovenščina: Cistein
српски / srpski: Cistein
srpskohrvatski / српскохрватски: Cistein
suomi: Kysteiini
svenska: Cystein
தமிழ்: சிஸ்டீன்
Türkçe: Sistein
українська: Цистеїн
Tiếng Việt: Cystein
粵語: 半胱氨酸
中文: 半胱氨酸