Цилиндар (геометрија)

Правилен кружен цилиндар
Елиптичен цилиндар

Во математиката, цилиндар или валец е просторна површина (квадрика), со следнава равенка во декартови координати:

Ова е равенка за елиптичен цилиндар, воопштување на обичниот, кружен цилиндар (a = b). Уште поопшт е воопштениот цилиндар: напречниот пресек може да биде било која крива.

Цилиндарот е дегенерирана квадрика бидејќи најмалку една од координатите (во овој случај z) не се јавува во равенката (т.е. е „слободна“). По некои дефиниции цилиндарот не се ни смета за квадрика.

Во секојдневна употреба цилиндар се смета за конечен дел од правилен кружен цилиндар со затворени краеви кои обликуваат две кружни површини, како на сликата (десно). Ако цилиндарот има радиус r и должина (висина) h, тогаш неговиот волумен е

а неговата плоштина е

За даден волумен, цилиндарот со најмала плоштина е h = 2r. За дадена плоштина, цилиндарот со најголем волумен е h = 2r, т.е. цилиндарот влегува во коцка (висина = дијаметар.)

Постојат други понеобични видови цилиндри. Овие се имагинарни елиптични цилиндри:

хиперболички цилиндар:

и параболички цилиндар:

Поврзано

  • Штајнмецово тело — пресекот на два или три исправени цилиндри
Other Languages
asturianu: Cilindru
Aymar aru: T'uyu
azərbaycanca: Silindr
беларуская: Цыліндр
беларуская (тарашкевіца)‎: Цыліндар
български: Цилиндър
català: Cilindre
čeština: Válec
chiShona: Humburumbira
Cymraeg: Silindr
eesti: Silinder
English: Cylinder
español: Cilindro
Esperanto: Cilindro
euskara: Zilindro
فارسی: استوانه
français: Cylindre
Gaeilge: Sorcóir
galego: Cilindro
한국어: 원기둥
հայերեն: Գլան
hrvatski: Valjak
Bahasa Indonesia: Tabung (geometri)
íslenska: Sívalningur
Basa Jawa: Bumbungan
ಕನ್ನಡ: ಉರುಳೆ
ქართული: ცილინდრი
қазақша: Цилиндр
Latina: Cylindrus
latviešu: Cilindrs
lietuvių: Cilindras
magyar: Henger
Bahasa Melayu: Silinder (geometri)
မြန်မာဘာသာ: ဆလင်ဒါ
日本語: 円柱 (数学)
Nordfriisk: Krais-Tsülinder
norsk: Sylinder
norsk nynorsk: Sylinder i matematikk
олык марий: Цилиндр
ਪੰਜਾਬੀ: ਸਿਲੰਡਰ
پنجابی: سلنڈر
Piemontèis: Cilìnder
português: Cilindro
Runa Simi: Tiñiqi
русский: Цилиндр
Scots: Ceelinder
shqip: Cilindri
sicilianu: Cilindru
Simple English: Cylinder
slovenčina: Valec (geometria)
slovenščina: Valj
Soomaaliga: Dhululubo
کوردی: لوولەک
српски / srpski: Ваљак (геометрија)
srpskohrvatski / српскохрватски: Valjak (geometrija)
suomi: Lieriö
svenska: Cylinder
татарча/tatarça: Цилиндр
тоҷикӣ: Силиндр
Türkçe: Silindir
українська: Циліндр
Tiếng Việt: Hình trụ tròn
粵語: 圓柱
中文: 圆柱体