Центриола
English: Centriole

Три-димензионален изглед на центриола

Центриолите се својствени за животинските клетки. Тие се најчесто две и се наоѓаат до јадрото, а најдобро се забележуваат во клетки што се делат.

Центриолите се цилиндрични структури, чиј ѕид е изграден од 9 групи по 3 микротубули кои делумно се споени, а срцевината е исполнета со еднородна материја.

Центриолите играат важна улога при делбата на јадрото, бидејќи учествуваат во создавањето на делбеното вретено. Имаат слична градба со базалните телца и имаат способност да се претворат во нив, и обратно.


Other Languages
العربية: مريكز
azərbaycanca: Sentriol
български: Центриола
bosanski: Centriola
català: Centríol
čeština: Centriola
dansk: Centriole
Deutsch: Zentriol
eesti: Tsentriool
English: Centriole
español: Centriolo
Esperanto: Centriolo
euskara: Zentriolo
français: Centriole
Gaelg: Kentreen
galego: Centríolo
한국어: 중심소체
hrvatski: Centrioli
Bahasa Indonesia: Sentriol
íslenska: Deilikorn
italiano: Centriolo
עברית: צנטריול
ქართული: ცენტრიოლები
қазақша: Центриоль
Kreyòl ayisyen: Santriyòl
kurdî: Sentrîol
Latina: Centriolum
latviešu: Centriola
lietuvių: Centriolė
Lingua Franca Nova: Sentriol
Nederlands: Centriool
日本語: 中心小体
occitan: Centriòl
پنجابی: سینٹریول
Plattdüütsch: Zentriol
polski: Centriola
română: Centriol
русский: Центриоль
Scots: Centriole
Simple English: Centriole
slovenčina: Centriola
کوردی: سێنتریۆل
српски / srpski: Центриола
srpskohrvatski / српскохрватски: Centriola
svenska: Centriol
Tagalog: Sentriyol
Türkçe: Sentriyol
українська: Центріоль
Tiếng Việt: Trung tử
中文: 中心粒