Хокурику

Локацијата на регионот Хокурику во Јапонија

Хокурику (јапонски: 北陸地方, Hokuriku chihō) е субрегион на регионот Чибу, централен регион на островот Хоншу, најголемиот јапонски остров. Хикурику има голема брегова линија по Јапонското Море.

Во овој субрегион се наоѓаат префектурите Тојама, Ишикава и Фукуи. Понекогаш е вклучена и префектурата Ниигата.

Регионот може да биде групиран на:

  • Шинецу (信越), регион со префектурата Нагано.
  • Кошинецу (甲信越), регионот заедно со префектурите Нагано и Јаманаши.

Other Languages
български: Хокурику
Boarisch: Hokuriku
català: Hokuriku
čeština: Hokuriku
Deutsch: Hokuriku
Esperanto: Hokuriku
Bahasa Indonesia: Wilayah Hokuriku
Nederlands: Hokuriku
日本語: 北陸地方
português: Hokuriku (região)
slovenčina: Hokuriku
srpskohrvatski / српскохрватски: Hokuriku
suomi: Hokuriku
svenska: Hokuriku
Tagalog: Hokuriku
Türkçe: Hokuriku
中文: 北陸地方