Хипноза
English: Hypnosis

Сеанса од хипноза“, слика на Ричард Берг
Видеоснимка од хипноза, Абнормална психологија (1938)

Хипнозата е ментална состојба (теорија на свесна состојба) или видови на однесувања (теорија на несвесна состојба) најчесто поттикната со постапка позната како хипнотичка индукција, која обично се состои од серија на претходни инструкции и сугестии. Хипнотичките сугестии може да ги зададе хипнотизер во присуство на субјектот („хетеро-сугестија“), или може да бидат самоуправувани („само-сугестија“ или „автосугестија“). Примената на хипнотизам за терапевтски цели се нарекува „хипнотерапија“.

Зборовите „хипноза“ и „хипнотизам“ потекнуваат од поимот „невро-хипнотизам“ (нервно спиење) кој го создал шкотскиот лекар и хирург Џејмс Брајд околу 1841 година, за да направи разлика меѓу својата теорија и практика и оние кои ги развил Франц Антон Месмер и неговите следбеници („месмеризам“ или „животински магнетизам“).

Иако има популарно недоразбирање дека хипнозата е форма на несвест која што наликува на спиење, современите истражувања покажуваат дека таа е всушност будна состојба со фокусирано внимание[1] и зголемена сугестивност,[2] а со намалена свесност за околината.[3] Во првата книга за субјектот, Неврипнологија од 1843 година, Брајд го опишува „хипнотизмот“ како состојба на физичко олабавување („нервно спиење“), придружено со и поттикнато од ментална концентрација („отсутност“).[4]


Содржина

Other Languages
Afrikaans: Hipnose
Ænglisc: Oferswefn
asturianu: Hipnosis
azərbaycanca: Hipnoz
বাংলা: সম্মোহন
беларуская: Гіпноз
беларуская (тарашкевіца)‎: Гіпноз
български: Хипноза
bosanski: Hipnoza
català: Hipnosi
čeština: Hypnóza
Cymraeg: Hypnosis
dansk: Hypnose
Deutsch: Hypnose
eesti: Hüpnoos
English: Hypnosis
español: Hipnosis
Esperanto: Hipnoto
euskara: Hipnosi
فارسی: هیپنوتیزم
français: Hypnose
Frysk: Hypnoaze
Gaeilge: Hiopnóis
galego: Hipnose
한국어: 최면
հայերեն: Հիպնոս
Արեւմտահայերէն: Արհեստաքուն
हिन्दी: सम्मोहन
hrvatski: Hipnoza
Bahasa Indonesia: Hipnosis
italiano: Ipnosi
עברית: היפנוזה
ქართული: ჰიპნოზი
қазақша: Гипноз
Кыргызча: Гипноз
Latina: Hypnosis
latviešu: Hipnoze
lietuvių: Hipnozė
magyar: Hipnózis
مصرى: ايحاء
Bahasa Melayu: Hipnosis
မြန်မာဘာသာ: စိတ်ညှို့ပညာ
Nederlands: Hypnose
日本語: 催眠
norsk: Hypnose
norsk nynorsk: Hypnose
occitan: Ipnòsi
oʻzbekcha/ўзбекча: Gipnoz
polski: Hipnoza
português: Hipnose
română: Hipnoză
русский: Гипноз
Scots: Hypnosis
shqip: Hipnoza
සිංහල: මෝහනය
Simple English: Hypnosis
slovenčina: Hypnóza
slovenščina: Hipnoza
српски / srpski: Хипноза
srpskohrvatski / српскохрватски: Hipnoza
suomi: Hypnoosi
svenska: Hypnos
Tagalog: Hipnosis
తెలుగు: హిప్నాటిజం
Türkçe: Hipnoz
українська: Гіпноз
Tiếng Việt: Thôi miên
ייִדיש: היפנאזיע
中文: 催眠