Хејке Камерлинг Онес

Хејке Камерлинг Онес
Kamerlingh Onnes signed.jpg
Роден21 септември 1853(1853-09-21)
Гронинген, Холандија
Починал21 февруари 1926(1926-02-21) (воз. 72 г.)
Лајден, Холандија
НационалностХоландија Холанѓанец
ПолињаФизика
УстановиЛајденски универзитет
Технички универзитет Делфт
ОбразованиеХајделбершки универзитет
Гронингенски универзитет
Докторски менторРудолф Адријан Мес
Други менториРоберт Бунзен
Густав Роберт Кирхоф
Јоханес Боша
ДокторандиЈаков Клеј
Клод Кромелин
Вандер де Хас
Жил Холст
Јоханес Куенен
Ремелт Сисинг
Евоуд ван Евердинген
Жил Вершафелт
Питер Земан
Познат поОнес-ефект
Суперфлуиди
Суперспроводливост
Вириална равенка на состојба
Поважни наградиМатеучиев медал (1910)
Румфордов медал (1912)
Нобелова награда за физика (1913)
Франклинов медал (1915)

Хејке Камерлинг Онес (холандски: Heike Kamerlingh Onnes 21 септември 185321 февруари 1926) бил холандски физичар и добитник на Нобеловата награда за физика. Го експолатирал Хемпсон-Линдевиот циклус за да истражува како се однесуваат материјалите при температура од речеси апсолутна нула и подоцна за прв пат во течен хелиум. Неговото призводство на екстремни криогени температури го довело до откривање на суперспроводливоста во 1911, за одредени материјали, електричниот отпор нагло исчезнува при многу ниски темтератури.[1]

Other Languages
azərbaycanca: Heyke Kamerlinq Onnes
Ελληνικά: Χάικε Κάμερλιν
Bahasa Indonesia: Heike Kamerlingh Onnes
Kreyòl ayisyen: Heike Kamerlingh Onnes
Bahasa Melayu: Heike Kamerlingh Onnes
norsk nynorsk: Heike Kamerlingh Onnes
oʻzbekcha/ўзбекча: Heike Kamerlingh Onnes
slovenščina: Heike Kamerlingh Onnes
srpskohrvatski / српскохрватски: Heike Kamerlingh Onnes
татарча/tatarça: Heyke Kamerling Onnes
Tiếng Việt: Heike Kamerlingh Onnes
粵語: 昂內斯