Хера
English: Hera

Хера
Ήρα
Hera Campana Louvre Ma2283.jpg
Врховна божица
Божица на бракот
ЖивеалиштеОлимп
СимболКалинка, Паун, Дијадема
СопружникЗевс
РодителиКрон и Реја
Браќа/сестриПосејдон, Ад, Деметра, Хестија, Зевс
ДецаАрес, Енио, Хеба, Илитија, Хефест
Римски панданЈунона

Хера (старогрчки: Ἥρα) — ќерка на Крон и Реја, родена е на островот Сем (Арг) и одраснала во Аркадија, каде ја воспитувал Темен, синот на Палазг. Дадилките ѝ биле годишните времиња. Била прогнана од татака си и Зевс ја пронашол во Кнос, на Крета.На почеток Зевс ѝ се додворувал без успех, но потоа се престорил во покисната кукавица и таа се сожалила на него, го прернала, а тој ја силувал враќајќи си го својот вистински лик. Таа била врховна божица во старогрчката митологија, божица на бракот, на небото во арогрчката митологија. Со врховниот грчки Бог Зевс таа била мајка на божествените деца Арес, Хеб и Хефест.[1]

Хера или Јунона (стгрч. Ἥρη, лат. Iuno) – законска сопруга на Ѕевс иако му била сестра. Во ликот била најубавата божица претставена со круна на главата, облечена во елегантен фустан стегнат со појас, а носела златни сандали на стапалата. Хера уживала во луксузен накит. Зевс постојано ја изневерувал со многу божици и смртнички за што таа посредно му се одмаздувала, напаѓајќи ги љубовниците или нивните вонбрачни деца што тие му ги раѓале. Важела за заштитничка на женскиот род и на светоста на бракот. Калинката е нејзиниот растителен симбол кој ја означувал плодноста, а светото животно ѝ е паунот.

  • Наводи

Наводи

  1. Robert Grevs, Grčki mitovi, Nolit, Beograd, 1992, str. 48 - 49.
Other Languages
Afrikaans: Hera
Alemannisch: Hera
العربية: هيرا
aragonés: Hera
asturianu: Hera
azərbaycanca: Hera
বাংলা: হেরা
Bân-lâm-gú: Hera
беларуская: Гера
български: Хера
Boarisch: Hera
bosanski: Hera
brezhoneg: Hera
català: Hera
čeština: Héra
Cymraeg: Hera
dansk: Hera
Deutsch: Hera
eesti: Hera
Ελληνικά: Ήρα (μυθολογία)
English: Hera
español: Hera
Esperanto: Hera
euskara: Hera
فارسی: هرا
français: Héra
Gaeilge: Héire
galego: Hera
한국어: 헤라
հայերեն: Հերա
हिन्दी: हीरा (देवी)
hrvatski: Hera
Ido: Hera
Bahasa Indonesia: Hera
interlingua: Hera
íslenska: Hera (gyðja)
italiano: Era (divinità)
עברית: הרה
Jawa: Hera
ქართული: ჰერა
қазақша: Гера
Kiswahili: Hera
Latina: Hera
latviešu: Hēra
Lëtzebuergesch: Hera
lietuvių: Hera
magyar: Héra
മലയാളം: ഹീര
मराठी: हिअरा
مصرى: هيرا
مازِرونی: هرا
Bahasa Melayu: Hera
မြန်မာဘာသာ: ဟီရာ
Nederlands: Hera
日本語: ヘーラー
norsk: Hera
norsk nynorsk: Hera
occitan: Èra
ਪੰਜਾਬੀ: ਈਰਾ
Plattdüütsch: Hera (Mythologie)
polski: Hera
português: Hera
română: Hera
русский: Гера
Scots: Hera
shqip: Hera
Simple English: Hera
slovenčina: Héra (bohyňa)
slovenščina: Hera
српски / srpski: Хера
srpskohrvatski / српскохрватски: Hera
svenska: Hera
Tagalog: Hera
தமிழ்: எரா
татарча/tatarça: Hera
ไทย: ฮีรา
тоҷикӣ: Гера
Türkçe: Hera
українська: Гера
اردو: ہیرہ
vepsän kel’: Gera
Tiếng Việt: Hera
Winaray: Hera
吴语: 赫拉
粵語: 希拉
Zazaki: Hera
中文: 赫拉