Хепатит Ц

Hepatitis C
HCV EM picture 2.png
Electron micrograph of hepatitis C virus purified from cell culture (scale = 50 nanometers)
Класификација и надворешни извори
Специјалностзаразна болест[*]
МКБ-10B17.1, B18.2
МКБ-9070.70,070.4, 070.5
OMIM609532
DiseasesDB5783
MedlinePlus000284
eMedicinemed/993 ped/979
MeSHD006526

Хепатитис Ц е инфекција што, пред сè, делува врз црниот дроб. Оваа болест ја предизвикува вирусот на хепатитис Ц (ХЦВ, на анг. HCV). [1] Хепатитис Ц често нема симптоми, но хроничната инфекција може да остави лузна на црниот дроб и по многу години да доведе до цироза. Во некои случаи, болните од цироза имаат и маана на црн дроб, рак на црн дроб или силно отечени вени на хранопроводникот и стомакот, што може да резултира со искрварување до смрт.[1]

Луѓето од хепатитис Ц се разболуваат, главно, преку контакт со крв од интравенска употреба на дрога, нестерилна медицинска опрема и трансфузии на крв. Се проценува дека 130–170 милиони луѓе во светот имаат хепатитис Ц. Научниците почнаа да го истражуваат ХЦВ во 70-те години од 20. век, а во 1989 година потврдија дека постои.[2] Не е познато дали предизвикува болест кај други животни.

Пегинтерферон и рибавирин се стандардните лекови за ХЦВ. Помеѓу 50-80 отсто од лекуваните успеваат да се излечат. Кај оние кај кои ќе се развие цироза или рак на црниот дроб можно е да треба да се направи трансплантација на црн дроб, но вирусот обично се враќа по трансплантацијата.[3] За хепатитис Ц нема вакцина.

Other Languages
azərbaycanca: Hepatit C
تۆرکجه: هپاتیت سی
беларуская: Гепатыт C
беларуская (тарашкевіца)‎: Гепатыт С
български: Хепатит C
català: Hepatitis C
čeština: Hepatitida C
Deutsch: Hepatitis C
ދިވެހިބަސް: ހެޕަޓައިޓިސް ސީ
eesti: C-hepatiit
Ελληνικά: Ηπατίτιδα C
English: Hepatitis C
español: Hepatitis C
euskara: C hepatitis
فارسی: هپاتیت سی
français: Hépatite C
galego: Hepatite C
한국어: C형 간염
հայերեն: Հեպատիտ C
hrvatski: Hepatitis C
Bahasa Indonesia: Hepatitis C
italiano: Epatite C
עברית: הפטיטיס C
ქართული: C ჰეპატიტი
Kiswahili: Homanyongo C
Кыргызча: Гепатит С
Latina: Hepatitis C
latviešu: C hepatīts
lietuvių: Hepatitas C
magyar: Hepatitis C
Bahasa Melayu: Hepatitis C
монгол: Гепатит С
Nederlands: Hepatitis C
日本語: C型肝炎
norsk nynorsk: Hepatitt C
português: Hepatite C
română: Hepatită C
русский: Гепатит C
shqip: Hepatiti C
Simple English: Hepatitis C
slovenčina: Hepatitída typu C
slovenščina: Hepatitis C
српски / srpski: Хепатитис Ц
srpskohrvatski / српскохрватски: Hepatitis C
svenska: Hepatit C
Tagalog: Hepataytis C
тоҷикӣ: Ҳепатити Си
Türkçe: Hepatit C
українська: Гепатит C
Tiếng Việt: Viêm gan siêu vi C
粵語: 丙型肝炎
中文: 丙型肝炎