Хеви метал музика

Оваа страница се однесува на метал музиката. За друго значење видете метал (појаснување).
Хеви метал
Стилско потекло:Психоделичен рок, блуз, хард рок, класична музика
Културно потекло:Доцни 60-ти, Велика Британија и САД
Типични инструменти:Електрична гитара - Бас - Тапани
Мејнстрим популарност:Екстензивно следен од голем број на фанови низ светот
Авандгарден метал - Блек метал - Класичен метал - Дет метал - Дум метал - Глам метал - Готски метал - Грув метал - Неокласичен метал - Пауер метал - Прогресивен метал - Спид метал - Треш метал - Фолк метал
Фузиски жанрови
Алтернативен метал - Викиншки метал - Грајндкор - Индустриски метал - Металкор - Деткор - Ну метал - Симфониски метал - Стоунер метал - Фанк метал - Христијански метал
Регионални сцени
Гетебург - Британија - Област на заливот - Флорида
Други теми
Мода - Историја - Групи - Умлаут - Бласт-бит

Хеви метал музиката (англиски: heavy metal) е жанр на рок музиката кој се појавил како дефиниран музички стил во 70-тите години на 20 век, со корени од хард рок бендовите кои, помеѓу 1967 и 1974, ги мешале блузот и рокенролот за да создадат хибрид со дебел и тежок звук, базиран воглавно на гитари и тапани, карактеризиран од употребата на високо-засилена дисторзија. Од хеви металот подоцна еволуирале голем број на поджанрови, многу од кои едноставно се нарекуваат „метал“. Како резултат, „хеви метал“ сега има две различни значења: или жанрот и сите негови поджанрови, или пак оригиналните хеви метал бендови од стилот од 70-тите понекогаш нарекуван „традиционален метал“, на пример Deep Purple, Led Zeppelin и Black Sabbath.

Хеви металот започнал да се здобива со популарност во 1970-тите и 1980-тите, време во коешто многу од сега-постоечките жанрови најпрво еволуирале. Хеви металот има голем број на следбеници и фанови во целиот свет, познати кај нас под името металци. Во англофонските земји тие се познати како „метални глави“ (англиски: „metalheads“) и „ударичи на главите“ (англиски: „headbangers“).

Other Languages
Afrikaans: Heavy metal
Alemannisch: Heavy Metal
aragonés: Heavy metal
asturianu: Heavy metal
azərbaycanca: Metal musiqi
беларуская: Метал (музыка)
беларуская (тарашкевіца)‎: Мэтал (музыка)
български: Хеви метъл
Boarisch: Metal
bosanski: Heavy metal
brezhoneg: Heavy metal
català: Heavy metal
čeština: Heavy metal
Deutsch: Metal
Ελληνικά: Heavy metal
emiliàn e rumagnòl: Heavy metal
español: Heavy metal
Esperanto: Metalroko
estremeñu: Heavy Metal
euskara: Heavy metal
føroyskt: Heavy Metal
français: Heavy metal
furlan: Heavy metal
Gàidhlig: Meatailt throm
galego: Heavy metal
한국어: 헤비 메탈
հայերեն: Մետալ
hrvatski: Heavy metal
Bahasa Indonesia: Heavy metal
interlingua: Metal
íslenska: Þungarokk
italiano: Heavy metal
עברית: הבי מטאל
ქართული: მძიმე მეტალი
Lëtzebuergesch: Metal
Limburgs: Metal
magyar: Heavy metal
მარგალური: მონკა მეტალი
مازِرونی: هوی متال
Bahasa Melayu: Muzik heavy metal
монгол: Метал рок
Nederlands: Heavy metal
Nedersaksies: Metal (muziek)
नेपाल भाषा: हेभी मेटल संगीत
norsk nynorsk: Heavy metal
occitan: Heavy metal
oʻzbekcha/ўзбекча: Heavy metal
Picard: Heavy metal
polski: Heavy metal
português: Heavy metal
română: Heavy metal
Runa Simi: Heavy metal
русский: Метал
Simple English: Heavy metal music
slovenčina: Heavy metal
slovenščina: Metal
ślůnski: Hewimetal
српски / srpski: Хеви метал
srpskohrvatski / српскохрватски: Heavy metal
svenska: Heavy metal
Türkçe: Heavy metal
vèneto: Heavy Metal
Tiếng Việt: Heavy metal
West-Vlams: Metal (muzik)
žemaitėška: Metala mozėka