Харпија

Средновековен опис на Харпија како жена-птица

Xарпија (Грчки: ἅρπυια, harpyia; Лат: harpeia) е крилест дух во старогрчката митологија. Харпиите постојано му ја краделе храната на Финеј. Буквалното значење на зборот „харпија“ изгледа дека е „крадливка“, бидејќи произлегува од древниот грчки збор „ἁρπάζειν“, што значи „да граба/открадне“. Вообичаено, тие се претставени како девојки со тела на птици. Според второто пеење на „Енеидата“, тие живееле на групата острови Строфади во Јонското Море. Една од нив им претскажала глад на Тројанците.[1]

Харпиите биле сестри на Ирис, односно ќерки на Тавмант и океанидата Електра. Трите харпии се: Ела (брза како бура), Келена (темната) и Окипета (брзолета). Една од харпиите Харпија е мајка на коњите од Ахил, чиј татко пак бил западниот ветер Зефир.[2] Хесиод[3] ги нарекува две „прекрасни влакнести“ суштества, па во грнчарската уметност харпиите се претставени како крилести убавици. Харпиите како грди крилести жени-птици (на пример, кај Евменидите од Есхил) се подоцнежен производ, заради помешувањето со сирените. Римските и византиските автори ја детализирале нивната грдотија.

  • Наводи

Наводи

  1. Dante Aligijeri, Pakao. Beograd: Rad, 1961, стр. 79.
  2. Илијада xvi. 150.
  3. Hesiod, Theogony, 267.
Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:
Other Languages
azərbaycanca: Harpiyalar
беларуская: Гарпіі
bosanski: Harpija
brezhoneg: Harpiezed
català: Harpia
čeština: Harpyje
dansk: Harpy
Ελληνικά: Άρπυιες
English: Harpy
español: Harpías
Esperanto: Harpio
euskara: Harpiak
فارسی: هارپی
français: Harpies
galego: Harpía
한국어: 하르피이아
հայերեն: Հարպիաներ
hrvatski: Harpija
Ido: Harpio
Bahasa Indonesia: Harpi
italiano: Arpia
ქართული: ჰარპიები
Latina: Harpyiae
Lingua Franca Nova: Arpia
magyar: Harpüia
norsk: Harpyier
português: Harpia
română: Harpie
русский: Гарпии
slovenščina: Harpije
српски / srpski: Харпије
srpskohrvatski / српскохрватски: Harpija
suomi: Harpyijat
svenska: Harpyjor
Tagalog: Arpia
Türkçe: Harpia
українська: Гарпії
中文: 哈耳庇厄