Хамфри Богарт

Хамфри Богарт
Роден(а)Хамфри ДеФорест Богарт
СопружникЛорен Бекол (21 мај 1945 - 14 јануари 1957) (неговата смрт) 1 син, 1 ќерка
Мајо Метот (21 август 1938 - 10 мај 1945) (разведен)
Мери Филипс (3 април 1928 - 1938) (разведен)
Хелен Менкен (20 мај 1926 - 18 ноември 1927) (разведен)

Хамфри Богарт (англ. Humphrey Bogart) е американски филмски актер, кој постигнува голем успех играјќи улоги на гангстери и цврсти момци. Роден е во Њујорк, каде и ја започнува својата актерска кариера. Неговиот прв позначаен успех доаѓа со Престрашената шума (1936), каде го портретира гангстерот Дјук Манти, улога која две години претходно му е доделена и на Бродвеј. Богарт во текот на својата кариера игра во повеќе од 70 филмови, меѓу кои особено се истакнуваат оние во Малтешкиот Сокол (1941), Казабланка (1942), Да се има и да се нема (1944), Големиот Сон (1946), Богатството на Сиера Мадре (1948), Ки Ларго (1948), Во осамено место (1950), Сабрина (1954), Каиновиот Бунт (1954), како и во Очајни часови (1955). Во 1951 година го добива единствениот оскар за улогата на вулгарниот рибар во Африканската Кралица (1951). Прогласен е за најголема филмска ѕвезда во историјата според листата АФИ 100 години... 100 ѕвезди.

  • Надворешни врски

Надворешни врски

Other Languages
Afrikaans: Humphrey Bogart
العربية: همفري بوغارت
aragonés: Humphrey Bogart
asturianu: Humphrey Bogart
Aymar aru: Humphrey Bogart
azərbaycanca: Hamfri Boqart
Bân-lâm-gú: Humphrey Bogart
башҡортса: Хамфри Богарт
беларуская: Хамфры Богарт
беларуская (тарашкевіца)‎: Гамфры Богарт
български: Хъмфри Богарт
bosanski: Humphrey Bogart
brezhoneg: Humphrey Bogart
čeština: Humphrey Bogart
español: Humphrey Bogart
Esperanto: Humphrey Bogart
français: Humphrey Bogart
Gàidhlig: Humphrey Bogart
hrvatski: Humphrey Bogart
Bahasa Indonesia: Humphrey Bogart
íslenska: Humphrey Bogart
italiano: Humphrey Bogart
kernowek: Humphrey Bogart
Kiswahili: Humphrey Bogart
latviešu: Hamfrijs Bogarts
Lëtzebuergesch: Humphrey Bogart
lietuvių: Humphrey Bogart
Malagasy: Humphrey Bogart
მარგალური: ჰამფრი ბოგარტი
Bahasa Melayu: Humphrey Bogart
Nederlands: Humphrey Bogart
Piemontèis: Humphrey Bogart
Plattdüütsch: Humphrey Bogart
português: Humphrey Bogart
română: Humphrey Bogart
Runa Simi: Humphrey Bogart
Simple English: Humphrey Bogart
slovenčina: Humphrey Bogart
slovenščina: Humphrey Bogart
српски / srpski: Хамфри Богарт
srpskohrvatski / српскохрватски: Humphrey Bogart
Türkçe: Humphrey Bogart
українська: Гамфрі Богарт
Tiếng Việt: Humphrey Bogart
Volapük: Humphrey Bogart
Yorùbá: Humphrey Bogart