Фунта (единица)

Знак за мерката фунта, со потекло од кратенката lb (℔)
Симболот на британската фунта, исто така изведен од кратенката „lb“

Фунта (од лат. pondus = „тежина, товар, тег“;[1] крат. lb или , од libra = „вага“) — мерна единица за маса што денес се користи во империјалниот (британски) и американскиот систем, а во минатото во голем дел од Европа. Денес е најзастапена фунтата „авоардипоа“, законски еднаква на 0.45359237 килограми. Во Македонија оваа мерка има многувековна историја и е позната како „литра“.

Единицата води потекло од римскаталибра“ (libra = „терезија“), од каде доаѓа и кратенката „lb“. Зборот послужил како основа за поимите како „ливра“ и „литра“, кои се пандани на единицата во други јазици и периоди. Зборот „фунта“ пак, доаѓа од поимот „понд“ во германските јазици (англ. pound, герм., сканд. pund), изведен од латинскиот израз libra pondo („либра тежина“).[2]

Во денешно време овој поим за маса е уточнет како „фунта-маса“, за да се разликува од мерката „фунта-сила“ во физиката.

Other Languages
Afrikaans: Pond (eenheid)
العربية: رطل
български: Фунт
Boarisch: Pfund
bosanski: Funta
Чӑвашла: Кĕренке
Deutsch: Pfund
English: Pound (mass)
Esperanto: Funto
føroyskt: Pund (vekteind)
galego: Libra (masa)
հայերեն: Ֆունտ
hrvatski: Funta
Bahasa Indonesia: Pon (satuan)
italiano: Libbra
עברית: ליברה
Kiswahili: Ratili
Kreyòl ayisyen: Liv (mezi)
Lëtzebuergesch: Pond
lietuvių: Svaras
Bahasa Melayu: Paun (jisim)
Nederlands: Pond (massa)
Nordfriisk: Pünj
norsk nynorsk: Pund
occitan: Liura (pes)
oʻzbekcha/ўзбекча: Funt
Patois: Pong
Piemontèis: Lira
Plattdüütsch: Pund
polski: Funt (masa)
português: Libra (massa)
Ripoarisch: Pongk
română: Livră
Scots: Pund
Simple English: Pound (mass)
slovenčina: Libra (hmotnosť)
slovenščina: Funt (mera)
српски / srpski: Фунта (маса)
srpskohrvatski / српскохрватски: Funta (masa)
suomi: Pauna
தமிழ்: இறாத்தல்
اردو: رطل
Tiếng Việt: Pound (khối lượng)
Winaray: Libra
ייִדיש: פונט
粵語:
中文: