Фуенте де Кантос

Фуенте де Кантос

Знаме
Амблем на Фуенте де Кантос
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
ОпштинаФуенте де Кантос
Површина
 • Вкупна251 км2 (97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000582000000582 м
Население (2006)
 • Вкупно5.050
 • Густина20,1/км2 (520/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Фуенте де Кантос е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .Other Languages