Фуентес дел Леон

Фуентес дел Леон

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
ОпштинаФуентес дел Леон
Површина
 • Вкупна110 km2 (40 sq mi)
Надм. вис.741 m (2,431 ft)
Население (2005)
 • Вкупно2.674
 • Густина24,3/km2 (630/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Фуентес дел Леон е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .Other Languages
Bân-lâm-gú: Fuentes de León
čeština: Fuentes de León
Esperanto: Fuentes de León
estremeñu: Fuentis de Lión
français: Fuentes de León
interlingua: Fuentes de León
Bahasa Melayu: Fuentes de León
Nederlands: Fuentes de León
oʻzbekcha/ўзбекча: Fuentes de León
português: Fuentes de León
українська: Фуентес-де-Леон
Tiếng Việt: Fuentes de León