Фрејзер

Фрејзер
Frasier title logo.svg
Лого
Создадена одДејвид Енџел
Питер Кејси
Дејвид Ли
УлогиКелси Грамер
Дејвид Хајд Пирс
Џон Махони
Џејн Ливс
Пери Гилпин
Земја на потекло САД
Бр. на епизоди265
Продукција
Времетраење24 минути
Прикажување
Првична мрежаNBC
Сликов формат480i (SDTV)
Звучен форматстерео
Првично прикажување16 септември, 1993 – 13 мај, 2004

Фрејзер (англиски: Frasier) е популарна американска комедија чија главна ѕвезда е Келси Грамер, во улогата на психијатарот д-р Фрејзер Крејн. Келси Грамер ја има играно оваа улога околу дваесет години. Првата средба со ликот на д-р Фрејзер Крејн била во хит серијата Кафулето „На здравје“, која траела 11 сезони. По завршетокот на Кафулето „На здравје“, за овој лик била направена нова серија, а таа е Фрејзер, која што исто така има 11 сезони и е трет најпопуларен т.н. „спин-оф“ на сите времиња.Серијата е создадена и продуцирана од Дејвид Енџел, Питер Кејси и Дејвид Ли, во асоцијација со Парамаунт. Ова трио исто така ја создало и Кафулето „На здравје“.Серијата беше емитувана на Ен-Би-Си, од 16 септември 1993 до 13 мај 2004, и е една од најпопуларните и најгледаните серии на сите времиња, и кај гледачите, и кај критичарите. Има освоено рекордни 39 Еми награди.

Other Languages
asturianu: Frasier
български: Фрейзър (сериал)
català: Frasier
čeština: Frasier
dansk: Frasier
Deutsch: Frasier
English: Frasier
español: Frasier
euskara: Frasier
فارسی: فریژر
français: Frasier
hrvatski: Frasier
íslenska: Frasier
italiano: Frasier
עברית: פרייז'ר
Latina: Frasier
Nederlands: Frasier
norsk: Frasier
norsk nynorsk: Frasier
polski: Frasier
português: Frasier
română: Frasier
Simple English: Frasier
slovenčina: Frasier
српски / srpski: Frejžer
srpskohrvatski / српскохрватски: Frasier
suomi: Frasier
svenska: Frasier
Türkçe: Frasier