Фрајбург

Фрајбург во Брајсгау
Градското собрание во Фрајбург
Градското собрание во Фрајбург
Грб на Фрајбург во Брајсгау
Фрајбург се наоѓа во Германија
Фрајбург
Управа
ЗемјаГерманија
ПокраинаБаден-Виртемберг
Адм. подрач.Фрајбург
ОкругУрбан округ
Градски единици41 округ
ГрадоначалникДитер Саломон (Зелени)
Основни податоци
Површина153 км2
Надм. височина278 м
Население226.393 (31 декември 2015)[1]
 - Густина1.480 жит/км2
Други информации
Часовен појасCET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.FR
Пошт. бр.79098–79117
Повик. бр.0761, 07664, 07665
Порталwww.freiburg.de
Координати

Фрајбург на Брајсгау е град во Баден-Виртемберг, југозападна Германија. Градот се наоѓа на крајниот југозапад од земјата, низ кој се протега реката Драјзам, во подножјето на Шлосберг. Историски, градот дејствувал како центар во регионот Брајсгау, на западниот раб на Шварцвалд, во рамнината на Горна Рајна. Еден од познатите стари германски универзитетски градови и архиепископско седиште, Фрајбург беше создаден во раниот 12-ти век и се разви во голем трговски, интелектуален и црковен центар на на регионот на Горна Рајна. Градот е познат по неговиот антички универзитет и својата средновековна катедрала, како и по неговиот висок стандард за живеење и напредните еколошки практики. Градот се наоѓа во срцето на главниот винарски регион и служи како главна туристичка влезна точка на сценската убавина на Шварцвалд. Според метеоролошките податоци, градот е најсончевиот и најтоплиот во Германија.[2]

Other Languages
العربية: فرايبورغ
azərbaycanca: Frayburq-im-Braysqau
تۆرکجه: فرایبورق
Bân-lâm-gú: Freiburg im Breisgau
беларуская: Фрайбург
беларуская (тарашкевіца)‎: Фрайбург
български: Фрайбург
eesti: Freiburg
Ελληνικά: Φράιμπουργκ
Esperanto: Freiburg
euskara: Friburgo
فارسی: فرایبورگ
客家語/Hak-kâ-ngî: Freiburg
hrvatski: Freiburg
Bahasa Indonesia: Freiburg
עברית: פרייבורג
ქართული: ფრაიბურგი
latviešu: Freiburga
Lëtzebuergesch: Freiburg im Breisgau
la .lojban.: fraiburg
монгол: Фрайбург
norsk nynorsk: Freiburg im Breisgau
oʻzbekcha/ўзбекча: Frayburg im Braysgau
پنجابی: فرائیبرگ
саха тыла: Фрайбург
Scots: Freiburg
shqip: Frajburgu
sicilianu: Friburgu
Simple English: Freiburg im Breisgau
slovenščina: Freiburg im Breisgau
српски / srpski: Фрајбург
srpskohrvatski / српскохрватски: Freiburg
тоҷикӣ: Фраибург
Türkmençe: Fraýburg
українська: Фрайбург
اردو: فری برک
Tiếng Việt: Freiburg im Breisgau
Yorùbá: Freiburg
粵語: 費賴堡
中文: 弗莱堡