Франсис Понж

Франсис Понж
Francis-Ponge.jpg
Понж во поодминати години
Роден/а27 март 1899
Монпелје, Франција
Починат/а6 август 1988
Бар-на-Лу, Франција
Занимањепоет, есеист
Националностфранцузин

Франсис Понж (27 март 18996 август 1988) — француски поет и есеист. Инспириран од надреализмот, тој развил еден вид прозна поема, детално опишувајќи ги секојдневните предмети. Добитник е на Нојштадската литературна награда во 1974.

Other Languages
Deutsch: Francis Ponge
English: Francis Ponge
español: Francis Ponge
Esperanto: Francis Ponge
euskara: Francis Ponge
français: Francis Ponge
italiano: Francis Ponge
مازِرونی: فرانسیس پونژ
português: Francis Ponge
русский: Понж, Франсис
svenska: Francis Ponge
українська: Франсіс Понж