Франсвил

Франсвил
Масуку
Franceville.jpg
Франсвил се наоѓа во Габон
Франсвил
Локација во Габон
Координати:
Држава Габон
ПокраинаГорно Огове
ДепартманМпаса
Население (2013 census)
 • Вкупно110.568

Франсвил (на француски Franceville) е еден од четирите најголеми градови во Габон со население од 110.568 жители (2013). Градот се наоѓа на реката Мпаса, на крајот на трансгабонската железница и Магистралата N3. Старото име му е Масуку (Masuku), но во 1880 г. Саворњан де Браза (Savorgnan de Brazza) го пронашол градот и го сменил името во Франсвил.

Меѓу забележителностите на градот се Црквата „Света Хилер“ (изградена во 1899), големата статуа на Омар Бонго и институтот за медицинско проучување на приматите. Во града има игралишта за голф, додека аеродромот е на 20 километри западно, во Мвенге. Во градот постои пазар каде може да се купат голем број предмети, вклучувајќи облека, овошје и зеленчук, електроника, месо, а исто така се продава и дивеч, кој вклучува африкански питон, мајмуни и локалните видови на животни.

  • Надворешни врски

Надворешни врски

Other Languages
العربية: فرانسفيل
Avañe'ẽ: Franceville
беларуская: Франсвіль
беларуская (тарашкевіца)‎: Франсвіль
български: Франсвил
brezhoneg: Franceville
català: Franceville
Cebuano: Franceville
Deutsch: Franceville
English: Franceville
español: Franceville
فارسی: فرانسویل
français: Franceville
한국어: 프랑스빌
hrvatski: Franceville
Bahasa Indonesia: Franceville
italiano: Franceville
ქართული: ფრანსვილი
Kongo: Masuku
lietuvių: Fransvilis
lingála: Franceville
magyar: Franceville
Nederlands: Franceville
Nordfriisk: Franceville
polski: Franceville
português: Franceville
română: Franceville
русский: Франсвиль
svenska: Franceville
Türkçe: Franceville
українська: Франсвіль
Winaray: Franceville