Филип IV Убавиот

Филип IV Убавиот
Крал на Франција и Навара
Гроф од Шампањ
Владеење5 октомври 1285 - 29 ноември 1314
Крунисување6 јануари 1286, Ремс
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникФилип III
НаследникЛуј X
Придружник наЖана I Наварска
ДецаЛуј X
Филип V
Шарл IV
Изабела, кралица на Англија
ДинастијаКапети
ТаткоФилип III
МајкаИзабела Арагонска

Филип IV Убавиот (роден од април до јуни 1268 во Фонтенбло - починал на 29 ноември 1314 во Фонтенбло) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Филип III. Прекарот „Убавиот“ го стекнал поради својата физичка допадливост и нема никаква врска со неговите дела како владетел.Претходник
Луј IX
Крал на Франција
1285-1314
Наследник
Луј X
Other Languages
azərbaycanca: IV Filip (Fransa)
беларуская: Філіп IV Прыгожы
български: Филип IV (Франция)
한국어: 필리프 4세
Bahasa Indonesia: Philippe IV dari Perancis
Malagasy: Philippe IV
Simple English: Philip IV of France
slovenščina: Filip IV. Francoski
srpskohrvatski / српскохрватски: Philippe IV od Francuske
Türkçe: IV. Philippe
Tiếng Việt: Philippe IV của Pháp