Филаделфија Севентисиксерс

Филаделфија Севентисиксерс
Филаделфија Севентисиксерс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Атлантска дивизија
Основан 1946
Историја Сиракуза Нешенелс
(1946-1963)
Филаделфија Севентисиксерс
(1963–сегашност)
Арена Велс Фарго Центар
Град Филаделфија, Пенсилванија
Тимски бои               
Сопственик/ци Џошуа Харис
Генерален менаџер Тони Дилео
Тренер Даг Колинс
Шампиони 3 (1955, 1967, 1983)
Конференциски титули 9 (1950, 1954, 1955, 1967, 1977, 1980, 1982, 1983, 2001)
Дивизиски титули 5 (1977, 1978, 1983, 1990, 2001)
Пензионирани броеви 8 ( 2, 6, 10, 13, 15, 24, 32, 34)
Официјална веб-страница sixers.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Филаделфија Севентисиксерс ( англиски: Philadelphia 76ers) е професионален кошаркарски клуб од градот Филаделфија во сојузната американска држава Пенсилванија. Се натпреваруваат во Атлантската дивизија ( Источна Конференција) од НБА лигата. Претходница на сегашната франшиза била екипата Сиракуза Нешелс, основани во 1946 година (една од најстарите НБА организации). [1] По преминот во Филаделфија тимот добил ново име, во чест на 1776, годината кога е донесена Декларацијата за независност на САД.

Оваа екипа има долга кошаркарска традиција, бидејќи во нивните редови настапувале играчи од калибарот на Вил Чембрлен, Мозес Мелоун, Џулиус Ирвинг, Чарлс Баркли и Ален Ајверсон. Имаат освоено три шампионски прстени, првиот додека тимот бил сместен во Сиракуза (1955). [2] Вториот пат бил во сезоната 67′ под водство на Чембрлен, [3] а третиот во 83′ кога во екипата играле Мелоун и Ирвинг. [4] Последниот позначаен успех на тимот бил големото финале од 2001, кога „седумдесет и шестките“ на Ајверсон загубиле од ЛА Лејкерс со 4-1 во серијата најдобар од седум.

Екипата во периодот 1967-1996 година своите натпревари на домашен терен ги играла во легендарната Спектрум Арена, а од 96′ па наваму нејзин дом е спортскиот центар Велс Фарго.

Состав

Име Години Држава Височина Позиција
Ален Лавој 24 Flag of the United States.svg САД 206 cm крилен центар
Квејми Браун 31 Flag of the United States.svg САД 211 cm центар
Ендру Бајном 25 Flag of the United States.svg САД 213 cm центар
Спенсер Хоус 25 Flag of the United States.svg САД 216 cm центар
Џастин Холидеј 24 Flag of the United States.svg САД 198 cm бек/крило
Џру Холидеј (капитен) 22 Flag of the United States.svg САД 193 cm плејмејкер
Ројал Ајви 31 Flag of the United States.svg САД 193 cm плејмејкер
Чарлс Џенкинс 24 Flag of the United States.svg САД 191 cm бек
Арнет Мултри 22 Flag of the United States.svg САД 208 cm крило
Џејсон Ричардсон 32 Flag of the United States.svg САД 198 cm бек
Еван Тарнер 24 Flag of the United States.svg САД 201 cm крило
Демјен Вилкинс 33 Flag of the United States.svg САД 198 cm бек/крило
Дорел Рајт 27 Flag of the United States.svg САД 206 cm крило
Ник Јанг (капитен) 27 Flag of the United States.svg САД 201 cm бек/крило
Тадеус Јанг 24 Flag of the United States.svg САД 203 cm крило
Other Languages
Bân-lâm-gú: Philadelphia 76ers
беларуская (тарашкевіца)‎: Філадэлфія Сэвэнці Сыксэрз
Bahasa Indonesia: Philadelphia 76ers
Nederlands: Philadelphia 76ers
português: Philadelphia 76ers
Simple English: Philadelphia 76ers
srpskohrvatski / српскохрватски: Philadelphia 76ers
中文: 费城76人