ФК Селтик

ФК Селтик
Celtic F.C.
Celtic Logo.png
Целосно имеФудбалски Клуб Селтик
ПрекариThe Bhoys, The Hoops
Основан1888
СтадионСелтик Парк
Глазгов, Шкотска
(Капацитет: 60,832)
ПретседателИан Банкер
МенаџерБрендан Роџерс
ЛигаШкотска Премиер лига
2017–181. место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои

ФК Селтик (англиски: Celtic F.C.) е професионален Шкотски фудбалски клуб со седиште во Глазгов кој игра во Шкотската Премиер Лига. Клубот е основан во 1887 година а првиот свој натпревар го одиграл во 1888. Шкотската Премиер Лига Селтик ја има освоено 48 пати, Шкотскиот Куп 37 пати, а Шкотскиот Лига Куп 16 пати. Натпреварите на домашен терен ги игра на својот стадион Селтик Парк чиј капацитет е 60,832 што го прави најголем стадион во Шкотска.

Со Освојувањето на Лигата на Шампионите во 1967, Селтик станал првиот британски тим[1][2], и единствениот шкотски тим што ја освоил Лигата на Шампионите. Истата година Селтик ги освоил и Шкотската Премиер Лига, Шкотскиот Куп, Шкотскиот лига куп и Купот на градот Глазгов.Во 1970 година Селтик повторно играл во финалето од Лигата на Шампионите но загубил на продолженија 2:1 од холандскиот претставник Фејенорд.Во 2003 Селтик играл во финалето на Уефа купот, каде загубил 3:2 од Порто.[3][4][5]

Најголем ривал на Селтик е неговиот градски сосед Глазгов Ренџерс

Other Languages
Afrikaans: Celtic FC
العربية: نادي سلتيك
azərbaycanca: Seltik FK
беларуская: ФК Сэлтык
беларуская (тарашкевіца)‎: Сэлтык Глазга
български: ФК Селтик
bosanski: Celtic FC
čeština: Celtic FC
Cymraeg: Celtic F.C.
dansk: Celtic FC
eesti: Celtic FC
English: Celtic F.C.
euskara: Celtic FC
Gàidhlig: C.B. Celtic
galego: Celtic F.C.
한국어: 셀틱 FC
հայերեն: Սելտիկ
hrvatski: Celtic FC
Bahasa Indonesia: Celtic F.C.
íslenska: Glasgow Celtic
עברית: סלטיק
Basa Jawa: Celtic F.C.
қазақша: Селтик ФК
lietuvių: Celtic FC
magyar: Celtic FC
Bahasa Melayu: Celtic F.C.
монгол: Селтик баг
Nederlands: Celtic FC
norsk: Celtic FC
norsk nynorsk: Celtic FC
polski: Celtic F.C.
română: Celtic FC
русский: Селтик
Simple English: Celtic F.C.
slovenčina: Celtic FC
slovenščina: Celtic F.C.
کوردی: سێلتیک
српски / srpski: ФК Селтик
srpskohrvatski / српскохрватски: Celtic F.C.
suomi: Celtic FC
svenska: Celtic FC
Türkçe: Celtic FC
українська: Селтік
Tiếng Việt: Celtic F.C.