ФК Сампдорија

Сампдорија
Целосно имеUnione Calcio Sampdoria, SpA
Прекар(и)Самп
Основан1 август 1946
ТеренСтадион Луиџи Ферарис
Џенова, Италија
(Сместивост: 36,536)
ПретседателИталија Рикардо Гароне
ТренерИталија Чиро Ферара
ЛигаСерија А
2011–12Серија Б, 6-ти (промоција)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Унион Калчо Сампдорија или ФК Сампдорија е италијански фудбалски клуб од градот Џенова. Клубот бил основан на 1 август 1946 година со спојување на два други клуба, Сампиердаренсе и Андреа Дорија. Моментално клубот се натпреварува во првата лига или Серија А. Боите на клубот се сина, бела, црвена и црна. Својте домашни натпревари Сампдорија ги игра на стадионот Луиџи Ферарис, кој е со капацитет од 36,536 гледачи. Стадионот го делат со нивниот градски ривал, екипата на Џенова 1893.

Other Languages
azərbaycanca: Sampdoriya FK
беларуская: ФК Сампдорыя
беларуская (тарашкевіца)‎: Сампдорыя Генуя
български: УК Сампдория
bosanski: UC Sampdoria
čeština: UC Sampdoria
Ελληνικά: ΟΚ Σαμπντόρια
Esperanto: Sampdoria Genova
euskara: UC Sampdoria
hrvatski: U.C. Sampdoria
Bahasa Indonesia: U.C. Sampdoria
עברית: סמפדוריה
Basa Jawa: U.C. Sampdoria
Latina: UC Sampdoria
lietuvių: UC Sampdoria
Ligure: Sandöia
lumbaart: Sampdoria
magyar: UC Sampdoria
Bahasa Melayu: U.C. Sampdoria
Baso Minangkabau: U.C. Sampdoria
Nederlands: UC Sampdoria
norsk nynorsk: Sampdoria
polski: UC Sampdoria
română: UC Sampdoria
русский: Сампдория
Simple English: U.C. Sampdoria
slovenčina: UC Sampdoria
slovenščina: U.C. Sampdoria
српски / srpski: FK Sampdorija
svenska: UC Sampdoria
Türkçe: UC Sampdoria
українська: Сампдорія
Tiếng Việt: U.C. Sampdoria