ФК Волфсбург

Волфсбург
crest
Целосно имеVerein für Leibesübungen Wolfsburg
ПрекарВолци
Основансептември 12, 1945; пред 73 години (1945-09-12)
ЛокацијаВолфсбург, Долна Саксонија, Германија
СтадионВолксваген Арена
Капацитет30,000
СопственикВолксваген АГ
ПретседателФранциско Хавиер Гарсија Санц
ТренерГерманија Бруно Лабадија
ЛигаБундеслига Бундеслига
2017–2018Бундеслига, 16-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФФЛ Волфсбург, или со попознат како ФК Волфсбург е германски фудбалски клуб од градот Волфсбург, во Долна Саксонија. Моментално се натпреварува во највисоката по ранг лига во Германија, Бундеслигата. Клубот е во почетокот основан од страна на работниците во фабриката на Волксваген од Волфсбург, а денес е под 100% сопственост на Волксваген АГ.

Својот прв и единствен наслов во Бундеслигата, клубот го освоил во сезоната 2008-2009.


  • Надворешни врски

Надворешни врски

Other Languages
Afrikaans: VfL Wolfsburg
aragonés: VfL Wolfsburg
azərbaycanca: Volfsburq FK
беларуская: ФК Вольфсбург
беларуская (тарашкевіца)‎: Вольфсбург (футбольны клюб)
български: ФФЛ Волфсбург
bosanski: VfL Wolfsburg
čeština: VfL Wolfsburg
Deutsch: VfL Wolfsburg
English: VfL Wolfsburg
español: VfL Wolfsburgo
Esperanto: VfL Wolfsburg
euskara: VfL Wolfsburg
français: VfL Wolfsbourg
hrvatski: VfL Wolfsburg
Bahasa Indonesia: VfL Wolfsburg
Interlingue: VfL Wolfsburg
Kiswahili: VfL Wolfsburg
kurdî: Wolfsburg
latviešu: VfL Wolfsburg
lietuvių: VfL Wolfsburg
Bahasa Melayu: VfL Wolfsburg
Nederlands: VfL Wolfsburg
Plattdüütsch: VfL Wulfsborg
română: VfL Wolfsburg
Simple English: VfL Wolfsburg
slovenčina: VfL Wolfsburg
slovenščina: VfL Wolfsburg
ślůnski: VfL Wolfsburg
српски / srpski: ФК Волфсбург
srpskohrvatski / српскохрватски: VfL Wolfsburg
svenska: VfL Wolfsburg
Türkçe: VfL Wolfsburg
Tiếng Việt: VfL Wolfsburg