ФК Ботафого

ФК Ботафого
Botafogo de Futebol e Regatas logo.svg
Целосно имеБотафого де Футбол е Регатес
ПрекариФогао (The Great Fire)
A Estrela Solitária (The Lone Star)
O Glorioso (The Glorious One)
O Mais Tradicional (The Most Traditional)
Основанјули 1, 1894; пред 125 години (1894-07-01), како веслачки клуб
август 12, 1904; пред 115 години (1904-08-12), како фудбалски клуб
СтадионEstádio Nilton Santos
(Капацитет: 46,831[1])
ПретседателКарлос Едуардо Переира
ТренерЖаир Вентура
ЛигаБразилски шампионат на Серија А
Кампионата Кариока
2016Серија A, 5ти (квалификувани за Либертадорес)
Мреж. место[www.botafogo.com.br Официјално мрежно место]
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Фудбалски клуб Ботафого (португлски|Botafogo de Futebol e Regatas) е бразилска спортска асоцијација од Рио де Жанеиро. Рангиран е како дванаести на листата ФИФА најдобри клубови во 20 век.[2] Иако се натпреваруваат во голем број различни спортови, Ботафого е познат по својот фудбалски тим кој настапува во, државниот,шампионат ма кариоките, Рио де Жанеиро, државна лига и Бразилска Серија А. Во 2000 година, Ботафого завршил на 12 то место со гласање од страна на претплатниците на "ФИФА списание" за ФИФА клуб на векот.[3][4]

Покрај тоа, клубот има некои од најдобрите рекорди на бразилскиот фудбал, како најголем број на непобедении натпревари: 52 натпревари помеѓу 1977 и 1978 година;[5] и рекорд нанатпревари без пораз на : 42, исто така помеѓу 1977 и 1978 година;[6] најголем број учества на фудбалери во вкупните натпревари на Бразилскиот национален фудбалски тим (со оглед на официјалните и неофицијалните игри): 1.094 учества[7] и најголемиот број играчи доделени на бразилската репрезентација за Светските првенства.[8] Клубот се уште е одговорен за најголемата победа што некогаш била забележана во бразилскиот фудбал: 24-0 против Спорт Клубот Мангерјера во 1909 година.[9]

Наводи

  1. http://www.botafogo.com.br/estadio_info.php?cat=negocios
  2. „web.archive.org“ (PDF). конс. 23. 3. 2011.. 
  3. „The FIFA Club of the Century“ (PDF). FIFA. Архивирано од изворникот (PDF) на 23 April 2007. конс. 11 August 2016. 
  4. „FIFA World Player 2000 award information“. FIFA.com. 6 December 2000. конс. 7 July 2017. 
  5. „Botafogo 1x0 Flamengo - Jogo da invencibilidade (1979)“. Rádio Botafogo. 18 July 2011. конс. 11 August 2016. 
  6. „Botafogo é recordista de invencibilidade no futebol brasileiro“. Fala Glorioso. 17 September 2014. конс. 27 July 2014. 
  7. „Jogadores cedidos por clube na história da Seleção Brasileira“. RSSSF Brasil. конс. 18 November 2015. 
  8. „Copa: Botafogo segue líder entre clubes que mais cederam jogadores à Seleção“. GloboEsporte.com. 7 May 2014. конс. 7 May 2014. 
  9. „Maior goleada da história do futebol brasileiro completa um século“. GloboEsporte.com. 25 May 2009. конс. 27 July 2014. 
Other Languages
Deutsch: Botafogo FR
한국어: 보타포구 FR
magyar: Botafogo FR
Nederlands: Botafogo FR
polski: Botafogo FR
Runa Simi: Botafogo FR
русский: Ботафого
Simple English: Botafogo F.R.
Sranantongo: Botafogo FR
српски / srpski: ФК Ботафого
srpskohrvatski / српскохрватски: Botafogo de Futebol e Regatas
Türkçe: Botafogo FR