Услуги

Во економијата и маркетингот, услугите се сите оние активности, претежно од недопирен карактер, кои резултѓаат со одредени користи, односно кој решаваат одредени проблеми на корисниците, и кое корисникот спремен директно или индиректно да плати.Економијата е фундаментална научна дисциплина која ја проучува и има за цел да ја пронајде најпродуктивната алокација на ретките и ограничени ресурси.Економистите би можеле да се опишат како рационални и егоистични луѓе кои нудат производи и услуги во размена за пари. Според учењата на Адам Смит кој се смета за татко на економијата економистите се субјекти со двојна позитивна функција од една страна остваруваат приход, додека од друга ги задоволуваат потребите на опшеството.Услуги можaт да се наречат сите оние активности кои претежно имаат неопиплив карактер задоволуваат одредени потреби кои корисникот е спремен директно или индиректно да ги плати.

Other Languages
Afrikaans: Diens
العربية: خدمة
Bân-lâm-gú: Ho̍k-bū
беларуская: Паслуга
беларуская (тарашкевіца)‎: Паслуга
čeština: Služba
dansk: Tjeneste
eesti: Teenus
Esperanto: Servo
فارسی: خدمات
galego: Servizo
客家語/Hak-kâ-ngî: Fu̍k-vu
한국어: 서비스
Ido: Servado
Bahasa Indonesia: Jasa
íslenska: Þjónusta
italiano: Servizio
ქართული: მომსახურება
لۊری شومالی: خدمات
latviešu: Pakalpojums
Lëtzebuergesch: Service
lietuvių: Paslauga
Bahasa Melayu: Perkhidmatan
မြန်မာဘာသာ: ဝန်ဆောင်မှု
Nederlands: Dienst (economie)
日本語: サービス
norsk: Tjeneste
Patois: Saabis
polski: Usługi
русский: Услуга
саха тыла: Өҥө
Simple English: Service (economics)
slovenčina: Služba
српски / srpski: Услуга
srpskohrvatski / српскохрватски: Usluga
suomi: Palvelu
svenska: Tjänst
татарча/tatarça: Хезмәт
Türkçe: Hizmet
українська: Послуга
Tiếng Việt: Dịch vụ
粵語: 服務
中文: 服务