Умберто Еко

Умберто Еко
Umberto Eco
Umberto Eco 01.jpg
Умберто Еко
Роден(а)5 јануари 1932(1932-01-05)
Алесандрија, Италија
Починал(а)19 февруари 2016(2016-02-19) (воз. 84 г.)[1][2]
Милано, Италија
Период20 век/21 век
Подрачјезападна филозофија
ШколаКонтинентална филозофија
Претежна дејност
Семиотика
Потпис
Umberto Eco signature.svg

Умберто Еко (италијански: Umberto Eco; 5 јануари 193219 февруари 2016) — италијански писател и филозоф. Во светот најмногу е препознаван по своите новели и есеи.

Кратка белешка за писателот

Умберто Еко е роден на 5 јануари 1932 г. во малиот град Алесандрија во Пиемонт, северна Италија. Како мал бил зафатен од сите немири што ги носела Втората светска војна. Со својата мајка се искачувал на ридиштата од каде што ги гледал борбите меѓу фашистите и партизаните и жалел што бил премногу млад за да учествува во војната. Сите овие настани ќе бидат основа за неговиот втор роман, полуавтобиографијата Фукоовото нишало.

По желба на својот татко, Еко се запишува на студии по право, но ги напушта поради големата љубов кон средновековната книжевност и филозофија. Оваа своја љубов ја претопува во својот прв роман Името на розата, каде што исклучително добро ги преведува средновековните религиозни контроверзии во модерни политички и економски термини, така што читателот е во можност да ги разбере настаните и дејствијата без неопходни теолошки знаења.

Докторирал филозофија во 1954 година и работел како професор по семиотика на Болоњскиот универзитет. Предавал и на увиверзитети во Европа и Америка, а добитник е на многу престижни награди. Освен претходно споментатите два романа, автор е на уште три: Островот на претходниот ден, Баудолино и Таинствениот пламен на кралицата Лоана. Познат е и како автор на голем број научни дела.

Еко се опишувал себеси како човек што започнува многу работи истовремено за подоцна да ги синтетизира во една целина:„Ако немам многу работи да направам, изгубен сум“.

Еко починал во својот дом на 19 февруари 2016 г. [3]

Other Languages
Afrikaans: Umberto Eco
Alemannisch: Umberto Eco
العربية: أومبرتو إكو
aragonés: Umberto Eco
armãneashti: Umberto Eco
asturianu: Umberto Eco
Aymar aru: Umberto Eco
azərbaycanca: Umberto Eko
تۆرکجه: اومبرتو اکو
беларуская: Умберта Эка
беларуская (тарашкевіца)‎: Умбэрта Эка
български: Умберто Еко
bosanski: Umberto Eco
brezhoneg: Umberto Eco
català: Umberto Eco
Чӑвашла: Умберто Эко
čeština: Umberto Eco
Cymraeg: Umberto Eco
Deutsch: Umberto Eco
Ελληνικά: Ουμπέρτο Έκο
English: Umberto Eco
español: Umberto Eco
Esperanto: Umberto Eco
estremeñu: Umberto Eco
euskara: Umberto Eco
français: Umberto Eco
furlan: Umberto Eco
Gaeilge: Umberto Eco
galego: Umberto Eco
հայերեն: Ումբերտո Էկո
hornjoserbsce: Umberto Eco
hrvatski: Umberto Eco
Bahasa Indonesia: Umberto Eco
íslenska: Umberto Eco
italiano: Umberto Eco
Basa Jawa: Umberto Eco
ქართული: უმბერტო ეკო
Kreyòl ayisyen: Umberto Eco
kurdî: Umberto Eco
Кыргызча: Умберто Эко
кырык мары: Эко, Умберто
latviešu: Umberto Eko
Lëtzebuergesch: Umberto Eco
lietuvių: Umberto Eco
lumbaart: Umberto Eco
magyar: Umberto Eco
Malagasy: Umberto Eco
Bahasa Melayu: Umberto Eco
Nederlands: Umberto Eco
Napulitano: Umberto Eco
norsk nynorsk: Umberto Eco
occitan: Umberto Eco
Piemontèis: Umberto Eco
polski: Umberto Eco
português: Umberto Eco
română: Umberto Eco
Runa Simi: Umberto Eco
русский: Эко, Умберто
саха тыла: Умберто Эко
sicilianu: Umbertu Ecu
Simple English: Umberto Eco
slovenčina: Umberto Eco
slovenščina: Umberto Eco
српски / srpski: Умберто Еко
srpskohrvatski / српскохрватски: Umberto Eco
svenska: Umberto Eco
татарча/tatarça: Umberto Eko
Türkçe: Umberto Eco
українська: Умберто Еко
Tiếng Việt: Umberto Eco
Winaray: Umberto Eco
Yorùbá: Umberto Eco
žemaitėška: Umberts Ekos